Аналіз професійної захворюваності у Волинській області — гострі професійні захворювання

Станом на 01 січня  2022 року від закладів охорони здоров’я до Управління Держпраці у Волинській області надійшло 1381 повідомлення про гостре професійне захворювання (отруєння) по фактах інфікування медичних працівників на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2, з них 31 смертельні випадки.

Завершено розслідування  31 смертельного випадку, з них 11 пов’язаних з професійною діяльністю, 20-не пов’язаних. Спеціальні розслідування проведені  у 23 смертельних випадках  комісіями під головуванням  посадових осіб Держпраці, 8 — комісіями, утвореними  закладами охорони здоров’я, де працював потерпілий .

На даний час завершено 100% смертельних  та 98% розслідувань гострих профзахворювань на Covid-19 медичних працівників, а саме- 1358, з них 435 визнані пов′язаними  з професійною діяльністю, 923 не пов′язані випадки (інфікування поза межами робочого місця).

Усі випадки захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID -19 спричинену коронавірусом SARS-CoV-2 персоналу  закладів охорони здоров’я області на контролі в Управлінні  Держпраці  у  Волинській області .

На виконання пункту 7 «Інструкції про застосування переліку професійних захворювань» — у випадках  захворювань інфекційного походження діагноз установлюється після отримання висновків лікаря-інфекціоніста та профпатолога з урахуванням даних епідеміологічного розслідування.

  • Утворено комісій з розслідування – 1381
  • Кількість лікарняних закладів де проводяться розслідування – 69 .

По кожному  окремому випадку захворювання медичного працівника адміністрацією ЗОЗ складаються Плани заходів щодо усунення організаційних та технічних причин інфікування медичних працівників на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2. Управління Держпраці у Волинській області здійснює контроль за їх виконанням.

 Хронічні  професійні захворювання

За 2021 рік у Волинській області діагноз хронічного  професійного захворювання  встановлено у 101 працівника.

Загальна кон’юнктура професійної захворюваності в області за останні роки, як і раніше, визначається, головним чином, за рахунок працівників вугільної промисловості міста Нововолинськ.

У Волинській області у 2021 році лікарями з професійної патології виявлено 124 працівника з підозрою на хронічне профзахворювання, відповідно Управлінням Держпраці отримано 124 запити на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці , складено 156 санітарно-гігієнічних характеристик умов праці (32 за запитами  2020 року), надійшло  97 повідомлень про професійне захворювання  за формою П-3.

Кількість  діагнозів хронічних профзахворювань- 288 :

за етіологією розвитку на першому місці захворювання органів дихання- пневмоконіоз  та хронічний бронхіт –100  випадків, на другому органів слуху — 99 випадки, на третьому — опорно-рухового апарату – 89.

Основними обставинами, що супроводжують розвиток професійної патології у вугільній промисловості є застосування недосконалих технологій, машин і механізмів, використання застарілого обладнання та його несправність, неефективність  та невикористання засобів  захисту працюючими, порушення інструкцій з охорони праці, режимів праці і відпочинку та недофінансування вугільної галузі.

Начальник відділу з питань гігієни праці, Світлана Шеремета