Аналіз професійної захворюваності у Волинській області

Гострі професійні захворювання

Станом на 14 червня  2021 року до Управління Держпраці у Волинській області

— надійшло 1191 Повідомлень про гостре професійне захворювання (отруєння) по фактах інфікування медичних працівників на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2,

— з них 27 смертельні випадки ( 20 комісій утворено ТУ, 7- комісій ЗОЗ).

— Завершено:

—  988  розслідування, з яких 248 — пов’язані з виробництвом, 740  — не пов’язані.

— 23  спеціальних  розслідування  по захворюванням що призвело до  смертельного наслідку, з них 8 пов’язані з професійною діяльністю, 15-непов’язані.  Завершено 83% усіх розслідувань.

Основними причинами, які призвели до  випадків інфікування медичних працівників:

 організаційні:

  • невиконання вимог інструкцій з охорони праці та посадових -116,
  • невикористання засобів індивідуального захисту за їх наявності-44.

психофізіологічні:

особиста необережність-40;

-інфікування внаслідок відсутності інформації про хворобу пацієнта, які знаходяться в інкубаційному періоді або хворіють безсимптомно;  інфікування внаслідок високого психоемоційного та фізіологічного навантаження при роботі в осередках з великою кількістю хворих висококонтагіозною інфекцією-48.

На даний час  триває розслідування:

-203 випадків Гострого професійного захворювання,

— 4 смертельних випадків: один  розслідується спеціальною комісією закладу охорони здоров’я, 3 випадки  спеціальною комісією Управління;

Терміни розслідування продовжено 169 випадках.Причини продовження- невчасне надання даних епідеміологічного розслідування та висновку профпатолога (у Волинській області  лише два лікаря-профпатолога).
Заходи для запобігання захворюваності:  Управлінням Держпраці здійснюється постійний моніторинг  та аналіз ситуації в області щодо роботи комісій з розслідування гострих професійних захворювань .

За ініціативою Управління Держпраці у Волинській області проведено  спільна семінар-нарада з представниками Управління охорони здоров’я Волинської обласної державної адміністрації, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області, ДУ «Волинській обласний лабораторний центр МОЗ України» у режимі відео-селекторного зв’язку, де були присутні представники  85 комунальних підприємств охорони здоров’я області (за участю керівників, голів комісій з інфекційного контролю, фахівців з охорони праці) на тему: «Розслідування гострих професійних захворювань медичних працівників на коронавірусну хворобу COVID -19 спричинену корона вірусом SARS-CoV-2. Причини інфікування персоналу ЗОЗ».  Представником Держпраці озвучені основні причини інфікування персоналу ЗОЗ.

У закладах охорони здоров’я області розроблені  та погоджені з Управлінням Держпраці «Плани заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 при виконанні посадових обов’язків»  .

З метою забезпечення соціального захисту медичних працівників, які працюють в умовах підвищеного ризику інфікування гострою респіраторною хворобою COVID – 19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2,  фахівцями відділу з питань гігієни праці Управління , на виконання окремого доручення Голови Держпраці, триває інформаційно-роз’яснювальна робота з керівниками   закладів охорони здоров’я Волинської області  щодо здійснення заходів  та створення умов для недопущення інфікування COVID-19 та поширення захворювання серед медичних працівників — у 2021 році здійснено 68 візитів до медичних установ, з оприлюдненням інформації на сайті Управління.

По кожному  окремому випадку захворювання медичного працівника адміністрацією ЗОЗ складаються Плани заходів щодо усунення організаційних та технічних причин інфікування медичних працівників на гостру респіраторну хворобу COVID-19, спричинену коронавірусом SARS-CoV-2. Управління Держпраці у Волинській області здійснює контроль за їх виконанням.

 Хронічні  професійні захворювання

За 5 місяців 2021 року у Волинській області діагноз хронічного  професійного захворювання встановлено у 33 працівників , проти — 17  за той же період 2020 ріку. Це пояснюється карантинними обмеженнями у 2020 році пов’язаними з пандемією COVID-19.

Загальна кон’юнктура професійної захворюваності в області за останні роки, як і раніше, визначається, головним чином, за рахунок працівників вугільної промисловості міста Нововолинськ.

У Волинській області у 2020 році виявлено

— 61 працівника з підозрою на хронічне профзахворювання, відповідно отримано

— 61 Запит на складання санітарно-гігієнічної характеристики умов праці  ( 37- у 2020 році,);

-складено 84 сан-гіг характеристики умов праці ( 21характеристика у 2020році

— 34 «Повідомлення про професійне захворювання»  за формою П-3   (15 — у 2020 році; 45 у 2019 році).

Кількість  діагнозів хронічних профзахворювань- 90  (40 у 2020 році, 105 у 2019 році ):

за етіологією розвитку

— на першому місці  захворювання органів дихання- пневмоконіоз та хронічний бронхіт –33  випадки,  за аналогічний період 2020року-16 (2019 рік- 40),

— на другому —   органів слуху -32 випадки (у 2020році-12, у 2019 р.-37 ),

— на третьому — опорно-рухового апарату – 25 (у 2020р.-11, у 2019році – 28).

Основними обставинами, що супроводжують розвиток професійної патології у вугільній промисловості є застосування недосконалих технологій, машин і механізмів, використання застарілого обладнання та його несправність, неефективність  та невикористання засобів  захисту працюючими, порушення інструкцій з охорони праці, режимів праці і відпочинку та недофінансування вугільної галузі.

Начальник відділу з питань гігієни праці С.Шеремета