База даних про безпеку та гігієну праці – інструмент для виявлення ризиків

За рекомендаціями Міжнародної організації праці цьогорічний девіз, під яким визначається Всесвітній день охорони праці – «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці». Під таким гаслом 27 квітня відбулася прес-конференція в інформаційному агентстві «Укрінформ», на якій виступили Роман Чернега,  Голова Держпраці, Петро Сливкін, заступник директора Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Юрій Андрієвський, керівник Правової та технічної інспекції праці апарату ФПУ та Софія Литвин, Національний координатор Проекту МОП «Зміцнення системи інспекції праці та механізмів соціального діалогу».

Увага до аналізу ризиків травмування працівників та й самих нещасних випадків травматизму обумовлена тим, що в світовій практиці статистичні показники травматизму на робочому місці дедалі зростають. Так, за даними МОП, щороку в світі гине 2,3 млн. працівників, більше 300 млн. – травмуються. Такі цифри дають привід замислитися над причинами настання нещасних випадків та пошуком шляхів подолання травматизму на робочих місцях.

«Звичайно, статистичні дані – це лише цифри, але за такими цифрами стоїть питання збереження здоров’я та життя людини. Аналіз травматизму в тій чи іншій галузі та причин його настання допомагає уявити реальну картину та знайти відповіді на запитання «чому», «як попередити», «на що звернути увагу»?  Ми маємо зробити все можливе для того, щоб уберегти працівника та його сім’ю від нещастя», – наголосив Голова Держпраці.

Спотворення інформації  може призвести до серйозних проблем у будь-якій галузі, а якщо йдеться про охорону праці – тут важлива точність даних,  цифр, що відображаються в аналітичних матеріалах. Дані щодо ситуації з професійними захворюваннями та нещасними випадками на виробництві мають важливе значення для їх профілактики.

За словами Романа Чернеги, основні причини травмування працівників – організаційні та технічні, «галузі-лідери» з травматизму – будівельна та соціально-культурна сфера.

 «База даних про безпеку та гігієну праці – це не самоціль, це інструмент для виявлення ризиків. Статистика допомагає визначити пріоритети  та є напрямком для стратегічних дій на рівні підприємства та держави в цілому», – зазначила Софія Литвин.

Статистика стає потужним ресурсом і для інспекцій праці. На основі даних, що постійно оновлюються, інспекції праці можуть розробляти сценарії, аналізувати тенденції та визначати шляхи вдосконалення системи охорони праці.

Завдання Держпраці – забезпечити для громадськості широкий доступ до даних про стан охорони праці, виробничий травматизм і професійні захворювання. Точність і доступність такої інформації дозволить вивести на якісно новий рівень цей напрям соціальної політики держави.

Джерело інформації: Державна служба України з питань праці