Вкотре інформуємо наскільки важливо дотримуватися термінів та Порядку проведення атестації робочих місць

  У зв’язку з численними телефонними дзвінками підприємств, установ та організацій та у відповідності з пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.92 р. N 442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» начальник відділу з питань  експертизи умов праці Управління Держпраці у Волинській області — Валентина Воробей інформує, що відповідно до пункту 4 зазначеного Порядку атестація проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.

Відповідно до чинного законодавства, працівники, зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці мають право на пільги і компенсації за роботу в цих умовах, зокрема: пенсії за віком на пільгових умовах, доплати до тарифних ставок (окладів), молоко або інші рівноцінні продукти, додаткові оплачувані відпустки, право на скорочену тривалість робочого тижня.

Це означає, що для надання працівникам передбачених чинним законодавством пільг і компенсацій за роботу в шкідливих і важких умовах праці впродовж певного 5-річного періоду відповідне право повинно бути підтверджене за результатами атестації робочих місць за умовами праці, проведеної у цей термін.

Аналіз матеріалів атестації, а це близько 150 заходів державного нагляду  (контролю)  в частині питань порядку проведення атестації за 2021 рік та січень 2022 року, свідчить, що переважна більшість порушень при проведенні атестації робочих місць за умовами праці допускається внаслідок нехтування вимогами Порядку та Методичних рекомендацій для її проведення, Інструкції для заповнення карти умов праці при проведенні атестації робочих місць.

            Нехтуючи проведенням атестації робочих місць за умовами праці, власники свідомо обмежують права працівників на отримання належних їм пільг і компенсацій. Ніяк не можна миритися зі зневажливим ставленням до життя та здоров’я людей. Ніякими посиланнями на фінансові труднощі неможливо виправдати дії керівника, коли він ставить працівника в явно небезпечні умови праці, не забезпечує його необхідними засобами індивідуального захисту, зневажає його трудові права, не надає пільг і компенсацій за роботу у важких і шкідливих умовах праці.

Начальник відділу з питань експертизи умов праці  Управління Держпраці у Волинській області, інформує, що атестація робочих місць потрібна керівнику, оскільки відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації робочих місць покладається саме на керівника підприємства. Працівнику, тому що атестація робочих місць є правовою підставою надання на підприємстві компенсацій та гарантій для працівників із шкідливими і небезпечними умовами праці (пільгового пенсійного забезпечення, доплат до заробітної плати, додаткових оплачуваних відпусток та ін.).