Гігієна праці швачки

Про можливі професійні ризики та гігієну праці швачки розповість начальник відділу гігієни праці Управління Держпраці у Волинській області Світлана Шеремета.

Професія швачки відноситься до найдавніших професій людства. В даний час швачки працюють на швейних машинах з ручним, ножним, електричним приводом,  обметувально-пришивними, ґудзиковими, петельними, зигзаг, вишивальними, універсальними, потайного шву та іншими.

Однак недоцільно освоювати цю професію людям: з розладами зору (косоокість, дальтонізм, знижена гострота зору, астигматизм). У зв’язку з тим, що основна робоча поза швачки — сидячи, недоцільно працювати швачкою також людям із захворюваннями хребта (сколіоз і інші), а також серцево-судинними захворюваннями.

За ступенем важкості і напруженості праця швачки характеризується, як фізична праця середньої важкості. Її   специфічною особливістю є фіксована поза сидячи, що припускає наявність робочого стільця (крісла) з регульованою висотою і кутом нахилу спинки для зниження втоми,  через одноманітність роботи. До несприятливих факторів роботи швачки варто віднести шум працюючого устаткування (76-88Дб) високочастотного спектру, з одночасним виникненням вібрації робочих поверхонь.  Деякі операції у швейному виробництві пов’язані з виділенням пилу,  випарів хімічних речовин котрими просочені тканини. Все перераховане може стати причиною виникнення підвищеного рівня загальної та професійної  захворюваності.

В структурі  захворювань серед швачок переважають гострі респіраторні ,  серцево-судинні  та захворювання нервової системи. Довготривале перенапруження верхніх кінцівок, поєднане з стереотипними, багаторазово повторюваними рухами кистей та пальців є причиною виникнення професійних захворювань по типу вегетативних поліневритів.  Незручна, вимушена  робоча поза може стати причиною виникнення радикулітів, радикулопатій. Контакт з хімічними матеріалами може стати причиною виникнення дерматозів, а напруження зору стимулює розвиток короткозорості.

Отже вчасні та якісні періодичні медичні огляди, професійний відбір, у  поєднані з іншими лікувально-профілактичними  заходами дозволять значно знизити захворюваність та попередити виникнення професійних захворювань серед працівниць швейного виробництва.