Держпраці перевірено 389 суб’єктів господарювання, які зберігають аміачну селітру

У зв’язку з надзвичайною ситуацією техногенного характеру (вибухом 2700 тон аміачної селітри), що сталася 04 серпня 2020 року в морському порту в м. Бейруті (Ліванська Республіка), Прем’єр-міністр України доручив Державній службі України з питань праці спільно з Міністерством інфраструктури України, Національною поліцією України, Державною службою України з надзвичайних ситуацій та обласними і Київською міською держадміністраціями провести позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки суб’єктами господарювання, які зберігають аміачну селітру для застосування на підприємствах будь-якої галузі, а також використовують її для виготовлення кальцієвої селітри, комплексних мінеральних добрив.

З метою організації виконання зазначеного доручення, Держпраці провела нараду за участі  уповноважених посадових осіб ДСНС та Національної поліції, на якій було прийнято рішення про проведення спільних заходів державного нагляду (контролю) за додержанням суб’єктами господарювання вимог законодавства у сфері охорони праці, техногенної та пожежної безпеки.

Під час планування перевірок використана інформація Мінінфраструктури про суб’єктів господарювання щодо переміщення аміачної селітри морським, річковим та залізничним транспортом, а також врахована інформація, що надходила від обласних та Київської міської державних адміністрацій.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» (далі – Закон) посадові особи Держпраці в межах повноважень у сфері охорони праці здійснили перевірки 389 суб’єктів господарювання, відносно яких надійшла інформація про можливе зберігання аміачної селітри.

У 101 суб’єкта господарювання виявлено фактичне зберігання аміачної селітри в кількості 60 472 тони, що в переважній більшості пакована у м’яких контейнерах біг-бегах – 49 164 тони, у звичайних мішках по 50 кг – 10 664 тони, насипом у складі – 644 тони.

Найбільшу кількість аміачної виявлено у таких областях, як: Одеська – 16 580 тон, Хмельницька – 7 508 тон, Вінницька – 3 418 тон.

Найменшу кількість виявлено у Харківській та Чернівецькій областях – по 40 тон, Донецькій – 64 тони.

Під час проведення позапланових заходів виявлено 993 порушення законодавства у сфері охорони праці, що становить в середньому біля 10 порушень на одного суб’єкта господарювання.

Найчастіше суб’єкти господарювання допускають такі порушення:

  • непроведення ідентифікації потенційно небезпечних об’єктів (порушення виявлено на 76 об’єктах або на 75 % від загальної кількості об’єктів, на яких фактично зберігається аміачна селітра);
  • ненадання повідомлень територіальним органам Держпраці про результати ідентифікації об’єктів підвищеної небезпеки (66 об’єктів або 65 %);
  • непроведення декларування безпеки об’єктів підвищеної небезпеки (38 об’єктів або 38 %);
  • відсутність плану локалізації і ліквідації аварій (27 об’єктів або 27 %);
  • відсутність або несправний стан систем вентиляції (30 об’єктів або 30 %);
  • непроведення атестації робочих місць за умовами праці (47 об’єктів або 47 %);
  • непроведення з працівниками спеціального навчання і перевірки знань та інструктажів з питань охорони праці (67 об’єктів або 66 %);
  • незабезпечення працівників засобами індивідуального та колективного захисту (34 об’єкти або 34 %).

105 керівників та відповідальних посадових осіб суб’єктів господарювання, де виявлені порушення, притягнуто до адміністративної відповідальності.

Також направлено 21 позовну заяву до суду щодо зупинення виконання робіт суб’єктами господарювання до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих у таких областях: Вінницька – 1, Житомирська – 1, Київська – 2, Кіровоградська – 1, Львівська – 1, Миколаївська – 2, Одеська – 4, Рівненська – 1, Сумська – 3, Хмельницька – 4, Херсонська – 1.

Обласні та Київська міська державні адміністрації брали активну участь в організації перевірок на місцях, наданні інформації щодо суб’єктів господарювання, наявності аміачної селітри на відповідних територіях.

Аналіз результатів проведених перевірок свідчить також про необхідність перегляду нормативно-правових актів, у тому числі з питань, віднесених до компетенції Держпраці.

Так, у сфері охорони праці та ідентифікації і декларування об’єктів підвищеної небезпеки, актуальним є питання щодо прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо об’єктів підвищеної небезпеки» з метою імплементації Директиви 2012/18/ЄС від 4 липня 2012 року «Про контроль загроз виникнення значних аварій, пов’язаних із використанням небезпечних речовин», проєкт якого погоджений Держпраці.

Крім цього, потребують осучаснення інші нормативно-правові акти, зокрема, Правила охорони праці при переробці та зберіганні аміачної селітри насипом, затверджені наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 01.09.2009 № 142, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23 вересня 2009 року за № 896/16912.

З цією метою 27.08.2020 проведено спільну нараду Держпраці та Федерації роботодавців України з представниками Союзу хіміків України, спеціалізованого морського порту «Ніка-Тера» та виробниками міндобрив ПрАТ «АЗОТ», у ході якої обговорено питання поводження з вибухонебезпечними речовинами, а саме: амонію нітрат (аміачна селітра), спільного напрацювання механізмів вирішення складних ситуацій для попередження порушень та упорядкування питань безпеки під час зберігання аміачної селітри.

Наразі Держпраці проводить роботу щодо підготовки проєктів актів про внесення змін до відповідних нормативів з урахуванням результатів проведених перевірок та консультацій з роботодавцями.