ЖАРКЕ ЛІТО 2019

Із настанням літнього періоду, у зв’язку з підвищенням температури повітря під час проведення ремонтних робіт у колодязях, котлованах, траншеях,   закритих просторах зростає ймовірність настання нещасних випадків, в тому числі групових та зі смертельним наслідком, внаслідок отруєння шкідливими випарами та газами.

В основному дана категорія  нещасних випадків стається в  галузі  водопровідно-каналізаційного господарства але, разом з тим,  не минає і  інших галузей, зокрема, агропромислового комплексу, харчової і переробної промисловості та соціально-культурної сфери.

Відповідно до інформації Держпраці України за 12 місяців 2018 року на підприємствах водопровідно-каналізаційного господарства України травмовано 59 осіб, з них 2 особи смертельно. Протягом 5 місяців 2019 року травмовано 16 осіб, при цьому 3 особи смертельно.

Так, 31.05.2019 року на станції очисних споруд філії «Чорнобаївська» ПрАТ «Агрохолдінг «Авангард» у Херсонській області в результаті групового нещасного випадку під час проведення робіт по заміні насосу в каналізаційному колодязі від отруєння клоачними газами загинуло два працівники, черговий та старший оператор  станції очисних споруд.

07.06.2019 року на території Вербівського дошкільного навчального закладу Вербівської сільської ради Балаклійського району Харківської області при заміні фекального насосу у каналізаційному колодязі оператор газової котельні отруївся каналізаційними газами, а його донька, яка працювала медсестрою дитячого садка, намагалася надати йому допомогу та отруїлася сама.

Основні причини нещасних випадків — організаційні, а саме:

  • незабезпечення працівників засобами колективного та індивідуального захисту та, або невикористання їх працівниками під час виконання робіт підвищеної небезпеки;
  • незабезпечення працівників засобами контролю повітряного середовища;
  • виконання робіт без оформлення нарядів-допусків;
  • безвідповідальність посадових осіб, низький рівень виробничої дисципліни, культури виробництва, а в основному – безпечність самих виконавців робіт підвищеної небезпеки .

З метою попередження нещасних випадків при виконанні робіт у замкненому (обмеженому) просторі, в тому числі колодязях, люках, відстійниках, Управління Держпраці вважає за необхідне інформувати підприємства, які мають об’єкти водопровідно-каналізаційного господарства, промислові підприємства де є очисні споруди, а також населення, яке без певної підготовки та організації виконує дані роботи в приватному секторі (чистка вигрібних ям, колодязів і т.д.), про основні небезпеки та порядок виконання даних робіт

Необхідно пам’ятати, що роботи у замкненому просторі, в тому числі колодязях, люках та відстійниках, мають проводитись виключно кваліфікованим персоналом, який забезпечений всіма необхідним засобами індивідуального захисту.

До робіт у замкненому (обмеженому) просторі (колодязях, люках, відстійниках тощо), допускаються працівники, які:

— пройшли навчання та перевірку знань з безпечного ведення робіт;

— пройшли медичний огляд та не мають протипоказань до виконання даного виду робіт;

— забезпечені засобами індивідуального захисту (ізолюючими протигазами, рятувальними поясами з лямками, спецодягом тощо) та колективного захисту (газоаналізаторами та/або газосигналізаторами, ліхтарями тощо), які знаходяться в справному стані і перевірені.

Перед виконанням робіт в каналізаційних колодязях, відстійниках, зливних ямах необхідно оформити та видати наряд-допуск, після чого,  провести аналіз загазованості на наявність шкідливих та небезпечних речовин та, при необхідності, забезпечити їх вентиляцію (перед спуском в колодязь необхідно упевнитись у відсутності шкідливих і небезпечних газів за допомогою переносного газоаналізатора).

Спуск людей до колодязя дозволяється тільки у шланговому (ізолюючому) протигазі та відповідному захисному костюмі, виконувати роботи у замкнених (обмежених) просторах повинна бригада не менше ніж з трьох працівників, відкриті каналізаційні колодязі повинні бути огороджені з метою запобігання потрапляння до них людей, тварин або наїзду транспортних засобів.

Під час спуску в колодязь (гноєзбірник або робочий канал), виконуючий роботу повинен надіти запобіжний пояс зі страхувальною мотузкою, яку повинен весь час тримати інший працівник, що знаходиться на поверхні. Всі засоби, які використовуються в роботі, повинні бути в справному стані.

Під час робіт в середині споруд каналізаційної мережі категорично забороняється застосовувати відкритий вогонь, палити, запалювати сірники, перевіряти наявність газу підпаленим папером. Роботи, пов’язані з можливим виділенням вибухонебезпечних газів, повинні виконуватись з застосуванням інструментів і пристроїв, які не дають іскру, для освітлення використовувати світильники напругою не вище 12 В у вибухозахищеному виконанні.

Слід завжди пам’ятати, що під час проведення робіт, особливо під дією високих температур у літні дні, можливе виділення в робочу зону вибухонебезпечних або шкідливих парів, газів та інших речовин, здатних викликати вибух, загоряння, отруйну дію на організм людини, недостатній вміст кисню. За необхідності перебування в замкненому просторі понад одну особу, слід вживати відповідних заходів безпеки. При цьому збільшується кількість осіб-страхувальників (на одного працюючого – по одному страхувальнику).

Керівництву підприємств, які здійснюють роботи на об’єктах водопровідно-каналізаційного господарства, необхідно:

— забезпечити отримання дозволів та подати декларацію на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до «Порядку…», затвердженого Постановою КМУ №1107 від 26.10.2011 р.;

— чітко розподілити функції, обов’язки, відповідальність інженерно-технічних працівників та обслуговуючого персоналу щодо експлуатації, ремонту, обслуговування технологічного устаткування та обладнання з відображенням в посадових інструкціях;

— здійснювати контроль за своєчасним проведенням інструктажу робітникам на робочому місці;

— здійснювати контроль стосовно проведення щорічного навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки для працівників, залучених до виконання вказаних робіт;

— забезпечити в повній мірі та відповідно до норм видачу спецодягу, засобів індивідуального захисту;

— забезпечити постійний контроль повітряного середовища під час виконання газонебезпечних робіт, обмежити виконання цих робіт в разі високих температур повітря тощо;

— в справному стані утримувати вентиляційні системи і технологічне обладнання;

— проводити обстеження інструментів та засобів, які використовується в процесі роботи.

Начальник відділу нагляду в АПК та СКС Вячеслав Савенко