Забезпечення безпеки працівників при наданні стоматологічної допомоги в умовах карантину

Роз’яснення законодавства з даного питання надає Вячеслав Савенко, начальник відділу нагляду в АПК та СКС. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 року № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів», продовживши дію карантину, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (Порядок), на всій території України запроваджено з 22 травня 2020 року до 22 червня 2020 року карантин із урахуванням епідемічної ситуації в кожному регіоні. В свою чергу відповідно до вище викладеного господарська діяльність здійснюється із дотриманням певних обмежень у залежності від регіону .

У звичному режимі почали працювати стоматологічні клініки. Відповідно до п. 8, абзацу 6 Порядку  на період карантину забороняється закладам охорони здоров’я проведення планових заходів з госпіталізації та планових операцій, крім надання стоматологічної допомоги.

В свою чергу, відповідно до Порядку, Головний державний санітарний лікар МОЗ України розробив основні вимоги щодо надання стоматологічної допомоги – Постанова Головного державного санітарного лікаря МОЗ України від 09.05.2020 № 19 «Про затвердження Тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів при наданні стоматологічної допомоги на період карантину у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», а саме, для унеможливлення зараження як працівників так і пацієнтів в процесі надання стоматологічної допомоги в умовах карантину:

  • проведення температурного скринінгу всіх працівників перед початком робочої зміни. Якщо температура виявиться вищою за 37,2 градуса – такого співробітника зобов’язані не допускати до роботи;
  • з кабінету мають бути прибрані рекламна продукція, журнали та іграшки;
  • відвідувати стоматологію під час карантину можна лише за попереднім записом та без супроводжуючих (крім супроводження дітей віком до 14 років, осіб з інвалідністю та похилого віку). Очікувати на прийом можна поза приміщенням;
  • стоматології повинні бути забезпеченими антисептичними засобами;
  • працівники мають бути забезпечені респіраторами без клапанів, герметичними окулярами, щитками для обличчя та шапочками;
  • записувати пацієнтів можна з інтервалом не менше 15 хвилин, під час запису та в день прийому необхідно опитати пацієнта про самопочуття – чи нема ніяких ознак респіраторного захворювання;
  • при лікуванні потрібно використовувати, ті методи, які мінімізують виникнення у пацієнта кашлю;
  • прибирання стоматологічного кабінету після кожного пацієнта – дезінфекція усіх приладів та поверхонь та утилізація одноразових масок та рукавичок, провітрювання приміщення не менше 15 хвилин.
  • засоби індивідуального захисту знімаються в кабінеті, де надавалась медична допомога та з подальшою їх утилізацією відповідно до вимог Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм щодо поводження з медичними відходами, затвердженими наказом МОЗ України від 08.06.2015 №325.

Недотримання карантинних заходів тягне за собою накладання штрафу  на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян відповідно до ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення.