Законодавство України про ринковий нагляд має за основу — зміну системи державного нагляду та контролю за нехарчовою продукцією шляхом зближення її з існуючою системою в країнах Європейського Союзу, що
сприятиме вільному доступу продукції вітчизняних виробників на світовий ринок, забезпечення високого рівня безпечності продукції для вітчизняних споживачів, добросовісної конкуренції.

Метою діяльності органів ринкового нагляду є забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз безпеці життя та здоров’ю людей, безпечні умови праці, захист прав споживачів (користувачів), захист довкілля.

Під дію цього законодавства підпадає уся продукція що перебуває у виробників, імпортерів, розповсюджувачів продукції (суб’єктів господарювання, задіяних у послідовному ланцюгу постачання продукції від виробника до споживача). Усі суб’єкти господарювання зобов’язані вводити в обіг і розповсюджувати тільки безпечну продукцію. Доказом безпечності продукції є її відповідність технічним регламентам, національним стандартам,що гармонізовані з відповідними європейськими стандартами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2016 № 1069 «Про затвердження переліку видів продукції, щодо яких органи державного ринкового нагляду здійснюють державний ринковий нагляд» за Держпраці закріплено такі сфери відповідальності:

— Засоби індивідуального захисту

— Прості посудини високого тиску

— Ліфти і компоненти безпеки для ліфтів

— Знаки безпеки і захисту здоров’я працівників

— Обладнання, що працює під тиском

— Машини та устаткування

— Рухоме обладнання, що працює під тиском

— Канатні дороги для перевезення пасажирів

— Вибухові матеріали промислового призначення

— Обладнання та захисні системи, призначені для застосування в потенційно вибухонебезпечному середовищі