Зима ставить вимоги, які потрібно виконати

Головною метою державної політики України в галузі охорони праці є збереження життя, здоров’я та працездатності людини в процесі трудової діяльності і додержання законодавчих умов з питань охорони  праці.

Державна служба України з питань праці звертає увагу, що під час опалювального періоду в закладах соціально-культурної сфери, зокрема, освіти, медицини, культури, громадського харчування, місцях  масового перебування людей  зростає ймовірність виникнення нещасних випадків, аварій, пожеж, у тому числі, під час експлуатації котелень, газовикористовуючого обладнання та нагрівальних електричних приладів, а порушення вимог правил безпеки під час експлуатації водогрійних котлів та обладнання іноді призводить до фатальних наслідків.

Основними причинами настання таких ситуацій є:

експлуатація приладів та обладнання з несправними засобами захисту і сигналізації;

самовільне втручання в їх конструкцію;

не проведення їм своєчасного технічного обслуговування з метою утримання в технічно  справному стані;

експлуатація машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки без проведення їм технічного огляду чи експертного обстеження;

не дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та відповідних інструкцій під час експлуатації приладів і обладнання;

допуск працівників до виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації устаткування без проведення їм навчання з питань охорони праці, в тому числі без присвоєння відповідної групи з електробезпеки;

порушення проектних рішень щодо експлуатації систем димовідведення та вентиляції приміщень.

Імовірність настання ризиків негативних ситуацій посилюється практикою установки в приміщеннях громадських будівель герметичних пластикових вікон і дверей, що унеможливлює вільний доступ повітря в приміщення без встановлення додаткових вентиляційних систем.

Особливу увагу необхідно звернути на   експлуатацію теплових пунктів в яких проведено реконструкцію з метою заміни газовикористовуючого обладнання на твердопаливні котли чи додаткового встановлення їх в тому ж приміщенні.

При цьому характерними порушеннями є :

монтаж зазначеного обладнання без проекту;

не проведення додаткових розрахунків систем повітрообміну;

експлуатація змонтованого обладнання без приєднання його до контуру захисного заземлення;

не розроблення додаткових інструкцій з технічного обслуговування і ремонту такого обладнання, а також інструкцій з охорони праці під час його експлуатації;

допуск працівників до обслуговування додатково змонтованого обладнання без проведення їм спеціального навчання та інструктажів з питань охорони праці;

експлуатація устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт підвищеної небезпеки без одержання відповідних дозволів, необхідність одержання яких передбачено статтею 21 Закону України Про охорону праці.

Розпочався новий опалювальний сезон, а тому, для уникнення аварійних ситуацій і нещасних випадків під час експлуатації котлів, котелень, газовикористовуючого та нагрівального обладнання необхідно дотримуватись  виконання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що допоможе уникнути аварійних ситуацій і нещасних випадків та  сприятиме збереженню життя, здоров’я і  тепла.

Разом з тим, звертаємо увагу на безпечну та правильну експлуатацію димовентиляційних каналів та газокористувального обладнання.

Періодичній перевірці і прочищенню підлягають:

димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, — не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, — два рази на рік (навесні і восени);

димоходи опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;

димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) — не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві — з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).

Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом.

Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству.

Перевірка та прочищення з’єднувальних димовідвідних труб, які застосовуються для приєднання газового приладу до димового каналу, проводяться спеціалізованою організацією разом з перевіркою димових та вентиляційних каналів у строки, визначені для димових та вентиляційних каналів.

При експлуатації газокористувального обладнання забороняється:

— користуватися несправними газовими приладами при наявності витоку газу;

— залишати без нагляду працюючі газові прилади;

— застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати  електричні прилади до ліквідації витоку газу;

— прив’язувати до газопроводу мотузок і навантажувати його;

— сушити білизну над газовою плитою;

— закривати вентиляційні канали або захаращувати їх;

— експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах;

— використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади;

— проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів;

— самостійно проводити ремонт по реконструкції димових та вентиляційних каналів. Дані роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами.

При витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за тел. «104».