Маневицьке лісове господарство відповідає світовим стандартам

ДП «Маневицьке лісове господарство» має цікаву історію становлення та розвитку. Ще на початку 2013 року лісгосп перебував у занедбаному стані. Працівники отримували мінімальні заробітні плати, які виплачувалися невчасно, багато було неофіційно працевлаштованих, безпечні умови праці не були безпечними. У квітні 2013 на посаду керівника підприємства призначено Володимира Радіона. З його призначенням ситуація кардинально змінилася. В чому ж секрет успішного розвитку та стабільності у наш не дуже стабільний час? Виявляється у відповідальному ставленні до роботи та у соціальній захищеності. Але про все по-порядку.

Становлення, розвиток та шляхи подолання проблем

У 2013 році у ДП «Маневицьке лісове господарство» працювало 137 осіб, зараз – 414. На сьогоднішній день всі працівники офіційно працевлаштовані, рівень заробітної плати є найвищим серед інших підприємств району. Якщо вірити чуткам, вимоги до кваліфікації кандидатів на будь-яку посаду у лісгосп високі, але якщо працівника таки беруть сюди на роботу, то таким робочим місцем він дорожить. Чому?

По-перше, високий рівень та вчасно виплачена заробітна плата, виплата преміальних та 13-ї зарплати. По-друге, сучасні умови праці, обладнані робочі місця, як для адміністративного персоналу підприємства, так і для робітників. Обладнання у цехах модернізоване, відремонтовано виробничі та допоміжні будівлі, обладнано побутові приміщення. По-третє, на підприємстві дійсно дбають про безпечні умови праці для працівників.

img_2368  img_2412

Приміром, з початку 2016 року на підприємствах лісової та деревообробної галузі як України, так і Волинської області відмічено ріст загального та смертельного травматизму. Керівництво лісгоспу з власної ініціативи звернулося до Управління Держпраці у Волинській області з листом про надання консультативної допомоги в питанні дотримання законодавства про охорону праці. Працівники Управління відвідали лісгосп з метою надання методичної та роз’яснювальної роботи. Під час обстеження підприємства оглянули робочі місця працівників на нижньому складі та у цеху переробки деревини. Було виявлено незначні порушення вимог нормативно-правових актів з охорони праці, на які вказано відповідальним особам підприємства. Виявлені недоліки було усунуто фахівцями лісгоспу до завершення обстеження.

Загалом, рука господаря відчувається всюди і в транспортному цеху, і на нижньому складі, і в цеху переробки деревини. Структура підприємства складається з 15 підрозділів, до складу яких входять 9 лісництв.

Але так було не завжди.

img_2394  img_2441

«Найскладніше було реформувати підприємство, — ділиться з нами Володимир Радіон, директор ДП «Маневицьке ЛГ», — У 2014 році ми розірвали економічно невигідні для підприємства договори оренди цехів та робочих машин підприємства з суб’єктами підприємницької діяльності. Натомість оформили працівників у штат лісгоспу, у лісництвах відновили роботу лісозаготівельних бригад, до складу яких увійшли вальники лісу, лісоруби і трактористи. Наявність власних бригад вплинула на поліпшення якості проведення лісозаготівельних робіт».

А наприкінці 2015 року Інтернет-видання були переповнені інформаційними повідомленнями про Маневицькій лісгосп. І були вони зовсім не позитивного характеру. Суть зводилася до того що на керівника підприємства Володимира Радіона був тиск і перебування його на посаді було під знаком. Однак, працівники Маневицького лісгоспу влаштовували акції протесту з вимогою припинити тиск на керівника. Участь у акціях брало більше 100 працівників підприємства.

Чи часто ми можемо спостерігати, коли працівники будь-якого підприємства «стоять горою» за керівництво. Гадаю, ні.

Робота служби охорони праці

У статті 15 Закону України «Про охорону праці» йдеться, що спеціаліст служби охорони праці на підприємстві у разі виявлення порушень має право видавати керівникам структурних підрозділів приписи, зупиняти роботу виробництва, дільниці, машин, механізмів, устаткування, якщо вони створюють загрозу життю та здоров’ю працюючих. Також можуть надавати керівництву подання про притягнення до адміністративної відповідальності працівника, який порушує вимоги нормативно-правових актів з охорони праці.

Коли про це пішла розмова з інженером з охорони праці Маневицького лісгоспу Ольгою Пащенко, як не дивно, вона тільки посміхалася.

«Це занадто кардинальні заходи, — пояснила Ольга Михайлівна, — ми так не звикли працювати. З кожним працівником можна домовитися. Наші працівники соціально захищені, вони отримують високі заробітні плати. Приміром, середня зарплата по підприємству за липень цього року становила більше восьми з половиною тисячі гривень. Для смт. Маневичі, повірте, це доволі непогано. Люди дорожать роботою і порушувати вимоги закону не хочуть».

Керівництво підприємства спільно зі службою охорони праці працює над створенням на кожному робочому місці безпечних умов праці, зменшенням впливу шкідливих та небезпечних виробничих факторів, профілактикою виробничого травматизму та професійних захворювань.

Технологічне електрообладнання, обладнання деревообробних цехів і нижнього складу та технологічні процеси лісозаготівлі і трелювання лісу доведені до вимог нормативно-правових актів з охорони праці. Підприємство отримало дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки.

img_2392  img_2461

Всі робочі місця зі шкідливими умовами праці атестовані, працівники, які задіяні до виконання таких робіт, отримують пільги та компенсації за роботу в таких умовах. Працівники забезпечені спецодягом та засобами захисту. Затрати на фінансування заходів з охорони праці на підприємстві  значно перевищують встановлений законом рівень.

Досягнення

Значні суми власних коштів лісгосп інвестує у розвиток виробничої сфери. На будівництво, придбання та капітальний ремонт у минулому році інвестовано 5736,9 тис. грн.. Придбано основні засоби. В деревообробних цехах встановлено лінію з випуску єврозаготовок на основі нових брусовального і багатопилкового деревообробних верстатів фірми «Walter», баштовий кран для подачі круглого лісу  на переробку.

Реконструйована центральна виробнича котельня. Встановлено і відремонтовано котли високого тиску, замінено тепломережі, відремонтовано приміщення. Для потреб підприємства закуплено нові трактори, обладнані причепами з маніпуляторами, трелювальною лебідкою та вантажні автомобілі з причепами до них. Для покращення догляду за лісовими культурами закуплено культиватори.

Гордістю Маневицького лісгоспу є цех хвойного екстракту. Що собою являє екстракт хвойний натуральний? Це препарат рослинного походження, отриманий зі свіжої хвої сосни і ялини шляхом водяної екстракції. Це екологічно чистий продукт, який містить в собі мікро- та макроелементи, фітонциди, ефірне масло, каротин та амінокислоти. Екстракт застосовують при перевтомі та послабленні м’язового тонусу, функціональних розладах центральної та периферичної нервової системи, поліартритах, радикулітах, бронхітах, інше.

img_2470  img_2387

Лісгосп надає допомогу населенню, сільським та релігійним, бюджетним установам, громадам у забезпеченні паливом та пиломатеріалами для будівництва та ремонту будівель. Допомагає членам та ветеранам трудового колективу, які опинилися в скрутних життєвих обставинах чи потребують лікування. Лісгосп безоплатно допомагає дровами інвалідам війни, малозабезпеченим та сім’ям мобілізованих в АТО.

І на завершення, не будемо наголошувати на цифрах – скільки метрів кубічних заготовлено деревини, який обсяг у гривнях складає виробництво товарної продукції та скільки податків сплачено до бюджету. Цифри не малі.

Літом минулого року в рамках міждержавної угоди про співробітництво на Волині побувала делегація лісівників Регіональної дирекції державних лісів в Лодзі. Польські лісівники ознайомилися із діяльністю ДП «Маневицьке ЛГ» та відмітили високий рівень ведення лісового господарства, який відповідає світовим стандартам Лісової Наглядової Ради. Були вражені високим рекреаційним потенціалом, раціональним використанням лісових ресурсів та переробкою деревини на лісокомплексі.

Надруковано у 10-му номері журналу «Технополіс» (2016 рік).