Онлайн-прийом: про технічний огляд устаткування підвищеної небезпеки та атестацію санітарних лабораторій

Під час онлайн-прийому, що відбувся в Держпраці 8 липня 2018 року, представники підприємств Полтавської області отримали роз’яснення від фахівців Держпраці з питань проведення технічного огляду устаткування підвищеної небезпеки, атестації санітарних лабораторій та умов надання пільг і компенсацій працівникам, зайнятим на роботах з важкими та шкідливими умовами праці.

Начальник служби охорони праці ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» Олександр Ракецький звернувся із запитанням: «Чи є обов’язковими до виконання вимоги пункту 8 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки щодо необхідності проведення первинного технічного огляду (експертного обстеження або діагностування) устаткування підвищеної небезпеки перед введенням в експлуатацію електроустаткування напругою понад 1000 В?».

Заступник директора департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки Держпраці Олександр Ігнатов зазначив, що первинному технічному огляду підлягає устаткування перед введенням в експлуатацію. Періодичний (черговий) і позачерговий технічний огляд проводиться у строки, що встановлені нормативно-правовими актами з охорони раці та експлуатаційними документами виробника.

Устаткування напругою понад 1000 В (електричне устаткування електричних станцій та мереж; технологічнеелектрообладнання) відноситься до машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки відповідно до пункту 8 Додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.

Олександр Ігнатов акцентував увагу на обов’язковості отримання дозволів та проведення технічного огляду перед введенням в експлуатацію електроустановок напругою понад 1000 В.

На запитання начальника відділу з охорони праці ПрАТ «Електромотор» Ірини Якименко щодо атестації лабораторії на право проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу провідний спеціаліст відділу гігієни праці та атестації робочих місць за умовами праці Євген Гавадзюк роз’яснив, що розроблено проект спільного наказу Мінсоцполітики та МОЗ «Про затвердження Порядку атестації лабораторій на право проведення гігієнічних досліджень факторів виробничого середовища і трудового процесу», який наразі направлено на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

Фахівець Держпраці підкреслив, що лише після затвердження порядку атестації лабораторій, суб’єкти  господарювання, що бажають здійснювати гігієнічні дослідження умов праці для атестації робочих місць за умовами праці, отримають відповідне свідоцтво та будуть включені до реєстру атестованих лабораторій. До затвердження порядку атестації лабораторій, підприємству пропонується вживати підготовчі заходи до проведення атестації робочих місць.

До Євгена Гавадзюка також звернулась Тамара Аксенова, інженер з охорони праці 1-ї міської клінічної лікарні м. Полтави, із наступним запитанням: «Порядок безкоштовної видачі молока або інших рівноцінних харчових продуктів робітникам і службовцям, зайнятим на роботах із шкідливими умовами праці, затверджений постановою Держкомітету СРСР по праці та соціальних питаннях і Президії ВЦРПС від 16.12.1987 № 731/П-13, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18.12.2017 № 1022-р, визнано таким, що не застосовується на території України.

Чи повинна адміністрація установи припинити безоплатну видачу молока працівникам за роботу зі шкідливими умовами праці та які підстави для його надання?»

Євген Гавадзюк звернув увагу, що згідно з частиною першою статті 7 Закону України «Про охорону праці» працівники, зайняті на роботах з важкими та шкідливими умовами праці, безоплатно забезпечуються лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою.

У разі встановлення на робочих місцях працівників за результатами лабораторних досліджень умов праці перевищення гранично допустимого рівня хімічних речовин, молоко або інші рівноцінні продукти мають видаватися відповідним працівникам безплатно незалежно від тривалості дії фактора.

Фахівець зазначив, що роботодавець може за рахунок власних коштів додатково встановлювати у колективному договорі  пільги і компенсації працівникам, не передбачені законодавством, зокрема, безкоштовну видачу молока або інших рівноцінних харчових продуктів у випадках, коли концентрація хімічних речовин на робочому місці не перевищує гранично допустиму.

Джерело інформації: Державна служба України з питань праці