Онлайн-прийом: Роман Чернега зосередився на питанні попередження неправомірного звільнення лікарів Хмельницької облстоматполіклініки

Лікарі Хмельницької обласної стоматологічної поліклініки звернулися на онлайн-прийомі до Голови Держпраці Романа Чернеги зі своєю нагальною проблемою  – за їхніми словами, керівництво поліклініки має намір неправомірно звільнити їх з роботи. Також лікарі стверджують, що голова обласної профспілки жодним чином не намагається допомогти відстояти їхні права.

Саме тому для них важливо було отримати відповідь на запитання,  чи правомірно їх звільняють за ч. 2 ст. 40 КЗпП України, якщо при прийнятті на роботу була відома освіта на підставі поданих відповідних документів про освіту?

Голова Держпраці роз’яснив, що відповідно до умов пункту 2 статті 40 КЗпП України трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності може бути розірваний роботодавцем, зокрема, у випадку виявленої невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації, які перешкоджають продовженню даної роботи.

Невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі – це об’єктивна нездатність працівника в силу кваліфікації систематично виконувати трудові обов’язки за спеціальністю, кваліфікацією (посадою), яка обумовлена трудовим договором, що об’єктивно перешкоджає належному продовженню даної роботи, за відсутності винних дій (бездіяльності) працівника у такому їх виконанні. Обставини, які вказують на вину працівника у несвоєчасному чи неналежному виконанні обов’язків без поважних причин, порушення ним трудової дисципліни, не можуть обґрунтовувати невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації та необхідність його звільнення згідно з пунктом 2 статті 40 КЗпП України.

Однак, якщо працівник був прийнятий на роботу, не надавши документ про освіту, передбачений кваліфікаційними вимогами, він не може бути звільнений з роботи через відсутність такого документа за зазначеною статтею, тому що роботодавцю про таку невідповідність було відомо й раніше – при прийнятті працівника на роботу. Встановлення роботодавцем такої обставини за відсутності конкретних фактів неналежного виконання трудових обов`язків саме через недостатню кваліфікацію по суті є загальною оцінкою роботи працівника, що не може обґрунтовувати підставу звільнення згідно з пунктом 2 статті 40 КЗпП України.

Роман Чернега зазначив, що Держпраці у такій ситуації на стороні працівників, та пообіцяв звернутися до керівництва професійної спілки працівників охорони здоров’я  України, аби вони могли розглянути звернення лікарів Хмельницької облстоматполіклініки у межах своїх повноважень та звернути увагу на роботу керівника обласної профспілки щодо зазначеного звернення.

Так, після закінчення онлайн-прийому Голова Держпраці мав розмову з Вікторією Коваль – Головою професійної спілки працівників охорони здоров’я України (Переглянути Відео).

Джерело інформації: Державна служба України з питань праці