Про експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків

Начальник відділу нагляду на виробництві в машинобудуванні, енергетиці та на об’єктах підвищеної небезпеки Управління Держпраці у Волинській області Сергій Черепанський надає роз’яснення щодо правильної експлуатації та технічного обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків.

Питання безпечної експлуатації газового обладнання та використання газу в побуті, організації забезпечення своєчасного технічного обслуговування димових та вентиляційних каналів багатоквартирних житлових будинків, будинків приватного сектору та громадських будівель, за участі представників газорозподільних підприємств  та представників місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, розглянуто у серпні 2017 року на комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Волинській облдержадміністрації.

Пунктом 6 розділу V  «Правил безпеки систем газопостачання» зазначено, що безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник     (балансоутримувач та/ або орендар (наймач).

Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинна виконуватися спеціалізованою організацією, яка має дозвіл на виконання цих робіт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.

Перевірка та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків є первинна та періодична.

При газифікації житлових і громадських будинків, в яких встановлені прилади і апарати з відводом продуктів згорання у димоходи, власнику (балансоутримувачу та/або орендарю (наймачу) необхідно забезпечити первинну перевірку та прочищення димових і вентиляційних каналів й  в подальшому періодичну перевірку і прочищення.

Періодичній перевірці і прочищенню підлягають:

димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, — не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, — два рази на рік (навесні і восени);

димоходи опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;

димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) — не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві — з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).

Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом.

Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству.

Перевірка та прочищення з’єднувальних димовідвідних труб, які застосовуються для приєднання газового приладу до димового каналу, проводяться спеціалізованою організацією разом з перевіркою димових та вентиляційних каналів у строки, визначені для димових та вентиляційних каналів.

Передбачити та попередити аварії та нещасні випадки під час використання газу в побуті, скласти та провести необхідні заходи з технічного обслуговування, ремонту газового обладнання, перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів є запорукою збереження життя та здоров’я мешканців багатоквартирних будинків, власників приватних домогосподарств.

Вичерпний перелік суб’єктів господарювання по Україні, які мають право виконувати роботи по обстеженню, ремонту та чищенню димарів зазначено в реєстрі дозволів на сайті Держпраці України ( http://dozvil.dnop.gov.ua ).