Про нововведення у сфері протидії корупції

Детальніше щодо цього питання поговоримо з головним спеціалістом з питань протидії корупції Управління Держпраці у Волинській області Майєю Михалусь.

Що означає термін “Корупція” ?

Соггі — це обов’язкова причетність кількох представників однієї зі сторін до однієї справи, а rumpere — порушувати, ламати, пошкоджувати, скасовувати. У результаті утворився самостійний термін — соггumреге, що передбачає участь у діяльності кількох (не менше двох) осіб, мета яких полягає у «псуванні», «руйнуванні», «пошкодженні» нормального розвитку судового процесу або процесу управління справами суспільства.

Відповідно Закону України “Про запобігання корупції” корупція – використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 Закону, наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей.

Чи можна сказати, що корупція є основним негативним чинником прав, свобод і законних інтересів громадян ?

Так, корупція є одним із основних негативних чинників, який суттєво впливає на ефективність діяльності органів державної влади, підриває стабільність і систему правопорядку, захищеність прав, свобод і законних інтересів громадян.

  • Більшість громадян розглядають корупцію, як “механізм” вирішення власних проблем і вважає особисту корупційну поведінку цілком виправданою в умовах тотальної корупції. Багато громадян впевнені, що відстоювати власні права в законний спосіб є марними.
  • Корупція легко й швидко пристосовується до змін у суспільстві та державі. Висока вартість життя та низький рівень правової і політичної культури в Україні обумовлюють поширення корупції, як соціального явища.

Які є нововведення у сфері протидії корупції ?

Нововведенням у сфері протидії корупції стало створення Національного антикорупційного бюро України.

Згідно Закону України “Про Національне антикорупційне бюро України” Національне антикорупційне бюро України є державним правоохоронним органом, на який покладається попередження, виявлення, припинення, розслідування та розкриття корупційних правопорушень, віднесених до його підслідності, а також запобігання вчиненню нових.

Завданням Національного бюро є протидія кримінальним корупційним правопорушенням, які вчинені вищими посадовими особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та становлять загрозу національній безпеці.

Також утворене Кабінетом Міністрів України Національне агентство з питань запобігання корупції.

Національне агентство з питань запобігання корупції є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізує державну антикорупційну політику. До повноважень якого належить здійснення контролю та перевірки декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зберігання та оприлюднення таких декларацій, проведення моніторингу життя таких осіб, забезпечення ведення Єдиного державного реєстру декларацій, складання адміністративних протоколів за правопорушення, пов’язані з корупцією, тощо.

Як розрізнити правопорушення, пов’язане з корупцією від корупційне правопорушення ?

Відповідно до статті 1 Закону України “Про запобігання корупції” правопорушення, пов’язане з корупцією – діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені Законом України “Про запобігання корупції” вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Адміністративні правопорушення, прямо зазначені в главі 13-А Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме: порушення обмежень щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності; порушення встановлених законом обмежень щодо одержання подарунків; порушення вимог фінансового контролю; порушення вимог щодо запобігання та врегулювання конфлікту інтересів; незаконне використання інформації, що стала відома особі у зв’язку з виконанням службових повноважень; невжиття заходів щодо протидії корупції; порушення заборони розміщення ставок на спорт, пов’язаних з маніпулюванням офіційним спортивним змаганням.

Корупційне правопорушення – це діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону України “Про запобігання корупції”, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Корупційними злочинами відповідно до Кримінального кодексу України вважаються злочини, а саме: привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем; нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням; зловживання владою або службовим становищем; прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою; незаконне збагачення; пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі та інші статті передбачені Кримінальним кодексом.

Чи ведеться реєстр осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення ?

Відомості про осіб, яких притягнуто до кримінальної, адміністративної, дисциплінарної або цивільно-правової відповідальності за вчинення корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, а також про юридичних осіб, до яких застосовано заходи кримінально-правового характеру у зв’язку з вчиненням корупційного правопорушення, вносяться до Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення, що формується та ведеться Національним агентством з питань запобігання корупції.