Про підсумки роботи зі зверненнями громадян в Управлінні Держпраці у Волинській області за І півріччя 2019 року

З метою забезпечення реалізації громадянами конституційного права на звернення впродовж 1 півріччя 2019 року в Управління Держпраці у Волинській області надійшло  208 письмових звернень від громадян, з яких 191 заяви, клопотання та  17 скарг, в тому числі, 9 електронних звернень. Звернення подавалися особисто громадянами — 74 та через:

— державну установу «Урядовий контактний центр» — 63,

— органи прокуратури — 12,

— Держпраці України  — 8,

— Волинську облдержадміністрацію  — 13,

— інші органи, установи, організації — 38.

Найбільш актуальними питаннями, які порушували громадяни у своїх зверненнях, є:

– питання категорії «Праця і заробітна плата» 193 звернень або 92% — щодо невиплати заробітної плати; індексації заробітної плати; розрахункових коштів при звільненні; щодо не оформлення трудових відносин (легалізація заробітної плати), невиплати середньомісячної заробітної плати мобілізованим та призваним на строкову військову службу; невиплати вихідної допомоги при звільненні працівників, у зв’язку з призовом на військову службу; звільнення та поновлення на роботі; щодо не нарахування та невиплати грошових коштів за листами непрацездатності; правильності оформлення трудових книжок та ін.;

– питання категорії «Охорона праці» та інше 15 звернень або 8% –з питань додержання законодавства з охорони праці та промислової безпеки та інше.

Всі звернення розглянуті згідно чинного законодавства України. Відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян» 11 звернень не підлягали розгляду (анонімні, надійшли з Урядової «гарячої лінії»).

Усі звернення, що надійшли до Управління, ретельно та уважно розглянуто, заявникам надані вичерпні, арг’ументовані відповіді. Питання, які остаточно не вирішені, залишаються на постійному контролі керівництва Управління.

Відповідно до «Класифікатора звернень громадян»,  затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 858, з розглянутих звернень:

— вирішено позитивно: 80,

— відмовлено у задоволені: 0,

— дано роз’яснення: 74,

— звернень повернутих авторові відповідно до статей 5 і 7 Закону України «Про звернення громадян»: 1,

— звернень, направлених за належністю відповідно до статті 7 Закону України «Про звернення громадян»: 13,

— звернень, що не підлягають розгляду відповідно до статей 8 і 17 Закону України «Про звернення громадян»: 11.

14 травня 2019 року Шостим апеляційним адміністративним судом було визнано нечинною постанову Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 295, якою було затверджено Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю (далі — Порядок). Скасований Порядок визначав процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю у формі інспекційних відвідувань у всіх сферах господарської діяльності всіма роботодавцями, в тому числі й фізичними особами-підприємцями.

На даний час, у зв’язку зі скасуванням Порядку, Управлінням заходи державного контролю за додержанням законодавства про працю здійснюються в межах визначених Конвенцією Міжнародної організації праці N 81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі та Конвенцією Міжнародної організації праці N 129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві.

Проте перелічені міжнародні нормативно-правові акти надають повноваження для проведення інспекційних відвідувань виключно на підприємствах промисловості, торгівлі та в сільському господарстві.

Таким чином, вищезазначені зміни в чинному законодавстві про працю України вплинули на зменшення кількості звернень в другому кварталі 2019 року.

06 лютого 2019 року відбувся онлайн-прийом громадян Волинської області з питань дотримання трудового законодавства, промислової безпеки та охорони праці за участю Голови Державної служби України з питань праці Р.Чернеги, на якому до фахівців Держпраці звернулися представники підприємств Луцька, священнослужителі Волинської єпархії ПЦУ та керівник Волинського обласного центру зайнятості.

Стан роботи зі зверненнями громадян висвітлюється на сторінках веб- сайту Управління Держпраці у Волинській області в розділах «Звернення громадян», «Запитання та відповіді».

За 1 півріччя  2019 року до Управління надійшло 9 інформаційних запитів, які розглянуто та надано відповідну інформацію в порядку, визначеному Законом України «Про доступ до публічної інформації».

Управління створює всі необхідні умови для реалізації громадянами своїх прав на звернення та продовжує працювати над виконанням Указу Президента України від 07.02.2008 №109/2008 «Про першочергові заходи щодо забезпечення реалізації та гарантування конституційного права на звернення до органів державної влади та органів місцевого самоврядування», а також, Закону України від 02.10.1996 № 393 «Про звернення громадян».