Роман Чернега: перехід на декларативний принцип вимагає від бізнесу високої відповідальності

На нараді у Федерації роботодавців України, що відбулася 20 червня 2017 року, Голова Держпраці Роман Чернега, посадовці Міністерства соціальної політики обговорили з представниками великих промислових підприємств та галузевих бізнес-об’єднань питання скорочення переліку робіт підвищеної небезпеки, на які необхідно отримати дозвіл.

Йшлося про проект постанови Кабінету Міністрів України „Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107”, представлений Держпраці, який розроблено з метою можливості отримання документів дозвільного характеру в електронному вигляді, започаткування добровільного аудиту під час декларування, що має зменшити навантаження щодо перевірок  підприємств.

Також цей документ передбачає оптимізацію дозвільних процедур, зменшення кількості дозвільних документів з 26 до 18, скорочення переліку машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, експлуатація яких вимагає наявності дозволів, з 21 до 11 позицій, поширення у цій сфері декларативного принципу.

Роман Чернега поінформував учасників, що Держпраці провела чотири погоджувальні наради із заінтересованими сторонами і в проекті акта було враховано позиції як державних органів, так і соціальних партнерів та експертів. Він наголосив, що для Держпраці визначальним є дотримання таких принципів, як збереження життя та здоров’я працівника, задіяного у виробничому процесі, оцінка стану умов праці на виробництві шляхом проведення аудиту, добровільне страхування роботодавцями своєї відповідальності та відповідальності учасників процесу за створення безпечних умов праці. Законодавче закріплення цих принципів дасть можливість повністю відмовитися від отримання дозволів. «Ми рухаємося в напрямку розширення застосування декларативного принципу, проте це не означає послаблення для бізнесу, навпаки, такий крок вимагає високої відповідальності», – констатував Голова Держпраці.

Промисловці порушили питання про недоцільність отримання дозволів на окремі агрегати устаткування, яке експлуатується на підставі дозволу.  Розробники постанови в основному погодилися з думкою щодо врегулювання даного питання і висловили готовність розглянути озвучені на зустрічі пропозиції.

Джерело інформації: Державна служба України з питань праці