Роман Чернега: про новації здійснення контролю за додержанням законодавства про працю на Всеукраїнському форумі Асоціації адвокатів України

У своїй доповіді  про перевірки Держпраці та інші новели системи контролю за додержанням законодавства про працю в рамках децентралізації на Всеукраїнському форумі Асоціації адвокатів України Голова Держпраці Роман Чернега  акцентував на особливостях інспекційних перевірок, що визначені у проекті порядку здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю.

У рамках децентралізації функцій органів державної влади частина повноважень Держпраці передається до органів місцевого самоврядування. Зазначений порядок визначатиме єдину процедуру контролю для інспекторів праці Державної служби з питань праці й органів місцевого самоврядування, а також підстави для проведення інспекційних відвідувань.

Голова Держпраці пояснив, в чому полягає інспекційне відвідування та невиїзне інспектування.

«Щодо невиїзного інспектування слід сказати, що така форма отримала з боку роботодавців  позитивні відгуки, оскільки таке інспектування може здійснюватися тільки за згодою роботодавця, дає йому можливість самостійно прийняти рішення та вибрати найбільш зручну для нього форму контролю», – підкреслив Роман Чернега.

Учасників форуму, більшість з яких є  адвокатами різних відомчих та приватних структур України, цікавили питання новацій «назустріч бізнесу». Голова Держпраці зазначив, що новий порядок передбачає можливість проведення на прохання роботодавця аналізу стану додержання законодавства на підприємстві. Роботодавець має право ініціювати проведення інформаційно-роз’яснювальних кампаній з питань додержання вимог законодавства.

«Найголовніше те, що санкції до роботодавця застосовуються тільки тоді, якщо йому було відомо про порушення і попереджено, а він не вжив заходів, аби їх усунути», наголосив Роман Чернега.

У випадках використання праці без оформленого трудового договору, порушення щодо виплати мінімальної заробітної плати та строків виплати зарплатні –  санкції застосовуються негайно.

Джерело: Державна служба України з питань праці