Стан ліфтового господарства України

Державна служба України з питань праці повідомляє, що на сьогоднішній день у багатоповерхових житлових будинках України експлуатується понад 100 тисяч ліфтів, з яких значна частина відпрацювала визначені нормативними документами терміни експлуатації – 25 років і більше. Тож вони є морально застарілими, а обладнання та металоконструкції зазнали значного фізичного зносу.

Технічний стан більшості таких ліфтів не може у повному обсязі гарантувати їхню безпечність та надійність під час експлуатації. Не зважаючи на таке становище, власники ліфтів не вживають належних заходів щодо поліпшення ситуації. Функції суб’єктів господарювання, які експлуатують ліфти, передаються приватним структурам. Фахівці цих організацій не володіють знаннями щодо основних вимог безпеки під час експлуатації ліфтів, не завжди виконують свої функції з ремонту машинних приміщень (особливо їх дахів), поверхових площадок, відновлення освітлення поверхових площадок, не пропагують серед мешканців багатоповерхових будинків, які користуються ліфтами, їх безпечну експлуатацію, важливість збереження їхньої матеріальної частини. Не всі організації, що здійснюють технічне обслуговування ліфтів, спроможні повністю забезпечити утримання ліфтів у належному технічному стані через відсутність у них відповідної матеріально-технічної бази, необхідної кількості запасних частин, достатньої кваліфікації працівників тощо.

Через незадовільний технічний стан ліфтів збільшується ризик травмування користувачів, а також виникають перешкоди утворенню об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, які не можуть взяти відповідальність за утримання у належному стані устаткування підвищеної небезпеки, подальша експлуатація якого потребує значних фінансових зобов’язань.

Щороку у кожній області держави під час користування ліфтами трапляються інциденти, у результаті яких травмуються люди, у тому числі смертельно.

Основними причинами травмування користувачів ліфтів є їх незадовільний технічний стан та порушення вимог правил їх користування.