Стан погашення заборгованості із виплати заробітної плати

Питання додержання вимог трудового законодавства щодо своєчасної виплати заробітної плати перебуває на особливому контролі в Управлінні Держпраці у Волинській області. Про стан погашення заборгованості розповість Наталія Киричук, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління.

До Волинського Управління Держпраці найчастіше звертаються громадяни з питань щодо можливих порушень в частині оплати праці. З 225 розглянутих звернень громадян у період з січня по вересень 2016 року, у 121 порушено питання стосовно оплати праці, в тому числі щодо порушення термінів її виплати.

Посадовими особами Управління впродовж січня — вересня 2016 року проведено 327 перевірок, під час яких виявлено порушення законодавства про працю. Із загальної кількості виявлених порушень 59 % стосуються оплати праці найманих працівників. На 13 суб’єктах господарювання виявлено заборгованість із заробітної плати на загальну суму 13805,9 тис. грн.

Результат проведених перевірок — 251 припис на усунення виявлених порушень, за невиконання яких винесено 9 постанов за ст. 188-6 КУпАП на загальну суму 7022 грн. Складено та передано до суду 153 протоколи, із яких 137- за ч.1 ст.41 КУпАП та 16 за ст.. 41-3 КУпАП. Накладено 173 фінансові санкцій відповідно до ст.265 КЗпП України  на загальну суму понад 1196872 грн.

Станом на 13 жовтня 2016 року заборгованість із заробітної плати збільшилась із 12577,2 тис. грн. до 12774,7 тис. грн. Заборгованість присутня на 14 суб’єктах господарювання. Левова частка серед боржників припадає на підприємства вугільної галузі і за оперативними даними станом на 13.10.2016 року становить 7639,2 тис. грн., тобто близько 60 %.

Основними негативними факторами, які впливають на стан погашення заборгованості по заробітній платі є не першочергове використання роботодавцями коштів на оплату праці, відсутність або скорочення державних замовлень (фінансування); наявність значної дебіторської заборгованості та відсутність належної претензійно-позовної роботи з боку керівників підприємств-боржників; призупинення діяльності або стадія ліквідації державних та комунальних підприємств.

Питання погашення заборгованості із виплати заробітної плати працівникам підприємств, установ та організацій є постійним предметом обговорення на засіданнях обласної тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із виплати заробітної плати (грошового забезпечення), пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, так і на апаратній нараді у начальника управління Держпраці.

Впродовж 2016 року за участю посадових осіб Держпраці проведено 112 засідань комісій на рівні області, районів та міст обласного значення, на яких заслухано пояснення   204 керівників підприємств-боржників.

З метою зменшення боргів із виплати заробітної плати спільно із спеціалістами Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації проводиться щотижневий моніторинг заборгованості, державними інспекторами праці відслідковується питання щодо виконання розроблених графіків її погашення, проводяться особисті бесіди, консультації з керівниками підприємств, які допустили заборгованість із заробітної плати.