Сьогодні відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією

Про особливості його відзначення розповість головний спеціаліст з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Волинській області Майя Михалусь.

 Коли відзначають Міжнародний день боротьби з корупцією і, що означає термін корупція?

Щорічно з ініціативи ООН 9 грудня відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Цього дня в 2003 році в мексиканському місті Меріда на політичній конференції високого рівня була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції, прийнята Генеральною асамблеєю 2003 року.

Документ зобов’язує держави, які підписали його, оголосити карним злочином хабарі, розкрадання бюджетних коштів і відмивання корупційних доходів.

Латинський термін сorruption походить від двох кореневих слів: Cor – серце, душа, розум та Ruptum – псувати, руйнувати, розбещувати.

                Відповідно до Закону України “Про запобігання корупції” (далі — Закон), корупція — використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей.

Запитайте себе: чи стикалися ви коли-небудь у житті з корупцією? Чи чули ви за неї від своїх родичів, знайомих? Підозрюю, що Ви відповісте так, на обидва запитання.

 Більшість громадян розглядають корупцію, як “механізм” вирішення власних проблем і вважає особисту корупційну поведінку цілком виправданою в умовах тотальної корупції.

 Які заходи Ви проводите для державних службовців Управління щодо запобігання корупції?

В Управлінні здійснюється низка заходів для державних службовців у сфері запобігання корупції. Заходи проводяться у вигляді навчань, нарад, лекції, індивідуальних бесід, засідань комісії, у звичному режимі та за допомогою Zoom. Надається методична допомога з роздрукованими матеріалами. Проводиться організаційна, консультаційна та роз’яснювальна робота з питань антикорупційного законодавства. За консультаціями звертаються не лише працівники Управління, а й інші громадяни.

В Управлінні створена комісія з оцінки корупційних ризиків, у склад якої входять усі керівники структурних підрозділів. Цією комісією розроблено, а начальником Управління затверджено важливий документ — План заходів, спрямованих на запобігання корупції в Управління на 2021 рік, відповідно до якого відповідальні особи звітують про виконання визначених ними заходів.

Цього року для державних службовців Управління було організовано сертифікаційне проходження базового курсу “Викривач в законі”, створений Міністерством цифрової трансформації України спільно з Національним агентством з питань запобігання корупції за підтримки Проєкту “Підтримка організацій-лідерів у протидії корупції в Україні “ВзаємоДія” (SACCI). 30 державних службовців пройшли такий курс та отримали сертифікати.

Що можете сказати з приводу вдосконалення роботи?

Щоб завжди залишатись «в ефірі» уповноваженій особі важливо займатись саморозвитком та постійно висвітлювати важливі події щодо змін, які відбуваються у законодавстві та інші цікаві матеріали для обізнаності державних службовців, та й для громадян, які читають інформацію на нашому сайті.

Протягом року я брала участь у багатьох тренінгах, лекціях, вебінарах, які проводили Національне агентство з питань запобігання корупції, Департамент з питань запобігання та виявлення корупції, Українська школа урядування та ін. На офіційному вебсайті Управління створено розділ “Запобігання проявам корупції”, який включає у себе різноманітні рубрики, інформація яких постійно оновлюється.

Хто оцінює Вашу роботу, як уповноваженої особи?

Робота уповноваженої особи є важливою та відповідальною. Оцінює найперше — це начальник Управління, якому уповноважена особа підзвітна та підконтрольна. Також оцінка ефективності роботи уповноваженої особи проводилась Департаментом запобігання та виявлення корупції Національного агентства з питань запобігання корупції, яка охоплювала показники щодо організації та усі напрями діяльності. За результатами оцінки — ефективність моєї роботи посіла перше місце серед територіальних органів Державної служби України з питань праці, друге місце у ТОП 20 рейтингу уповноважених територіальних органів та районних державних адміністрацій та увійшла до ТОП 50 уповноважених органів влади, підприємств, установ, організацій де зайняла восьму позицію у рейтингу.

Така оцінка антикорупційного уповноваженого є важливим аспектом і для уповноваженої особи і для установи вцілому.

 

Що на Вашу думку може обмежити корупцію?

Щоб обмежити простір для корупції та щоб вона не спричиняла тотальну недовіру до органів державної влади, діяльність публічної служби повинна бути прозорою, відкритою та доброчесною.