Чи може викривач отримати безоплатну вторинну правову допомогу

Про те, чи може викривач отримати безоплатну вторинну правову допомогу, повгоримо з головним спеціалістом з питань запобігання та виявлення корупції Управління Держпраці у Волинській області Майєю Михалусь.

Хто такий викривач?

1 січня 2020 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо викривачів корупції».

            Викривач – фізична особа, яка за наявності переконання, що інформація є достовірною, повідомила про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» вчинених іншою особою, якщо така інформація стала їй відома у зв’язку з її трудовою, професійною, господарською, громадською, науковою діяльністю, проходженням нею служби чи навчання або її участю у передбачених законодавством процедурах, які є обов’язковими для початку такої діяльності, проходження служби чи навчання.

Чи має право викривач на безоплатну правову допомогу?

Так, таке право у них є.  Викривачі перебувають під захистом держави. Для захисту прав та представництва своїх інтересів викривач може користуватися всіма видами правової допомоги, передбаченої Законом України «Про безоплатну правову допомогу», або залучити адвоката самостійно.

Закон України “Про безоплатну правову допомогу” визначає, що викривачі мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Тобто вони можуть отримувати від держави послуги із захисту від обвинувачення, представництва у судах чи інших органах та складання процесуальних документів.

Які є види правових послуг безоплатної вторинної правової допомоги?

Відповідно до частини 2 статті 13 Закону України “Про безоплатну правову допомогу” безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) захист;

            2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами.

3) складення документів процесуального характеру.

Що потрібно викривачу, аби отримати таку допомогу?

  1. Подати звернення до Центру надання безоплатної вторинної правової допомоги.
  2. Подати документи, що підтверджують належність особи до викривачів, зокрема:

— копія відповіді органу на повідомлення викривача;

— копія листа органу про результати попередньої перевірки за повідомленням викривача про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень чи інших порушень закону;

— копія повідомлення НАЗК про початок досудового розслідування за участю викривача;

— копія повідомлення НАЗК про участь викривача у справі про адміністративне правопорушення, пов’язане з корупцією;

— витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, до якого внесені відомості про викривача у справі про корупційний злочин;

— інші документи, видані уповноваженими органами, які підтверджують, що особа є викривачем.