Як вберегтися від теплового удару – роз’яснення спеціалістів

В умовах високої температури повітря є небезпека перегрівання організму людини і виникнення теплового удару.  Причинами цього стану можливо недотримання техніки безпеки при роботі на відкритому повітрі, близько гарячих печей, в лазні і т.д.  Найчастіше до теплового удару схильні діти, причому температура повітря не обов’язково буває екстремально високою, справа в тому, що дитячому віку характерно недосконалість системи терморегуляції організму. Різновидом теплового удару є сонячний удар.

В результаті довгої дії на організм високої температури, з’являється підвищене виділення поту. При неможливості заповнити рідинний кількість крові це призводить до зневоднення, згущення крові. Разом з потом з організму виводяться дуже важливі мікроелементи. Крім цього, великі температури чинять негативний вплив на функцію мозку. Порушення складу крові при перегріванні призводить до накопичення калію, що може вплинути на нормальну роботу серця і судин. Тепловий удар, не дивлячись на розхожу думку про його безпеку, є дуже важким станом. Іноді розвивається набряк внутрішніх органів, крововиливи в різні відповідальні органи з досить важливими наслідками.

Тепловий удар розвивається досить швидко. Потрібно знати його симптоми для надання невідкладної допомоги. У легкий формі тепловий удар проявляється у вигляді загальмованості, млявості, хворий скаржиться на нудоту, можливо блювота. Дихання часте, пульс прискорений. При появі цих ознак потрібно надати першу допомогу, в іншому випадку тепловий удар може перейти в наступну стадію. З’являється різкий головний біль, слабкість, з’являється блювота, блідість шкіри. Хворий може знепритомніти на пару секунд, шкіра волога, підвищується температура тіла до високих цифр. При важкому тепловому ударі свідомість може бути відсутня . Можуть з’являтися показники ураження мозку у вигляді марення, галюцинацій. З’являється ураження серця, в крові відбувається накопичення шкідливих речовин. У 30% випадків важкий тепловий удар може закінчитися фатально.

                                    Надання першої допомоги

При легкій формі теплового удару достатнім заходом може виявитися заповнення втраченої рідини. Треба напоїти хворого холодною водою. Краще, якщо це будуть особливі сольові розчини, наприклад регідрон. Він містить збалансований склад мікроелементів, який надасть допомогу швидкому відновленню нормального складу плазми крові. Треба охолодити людину: включити вентилятор, окропити водою, покласти на голову міхур з льодом. Добре, якщо будуть охолоджені місця магістральних судин: пахвові западини, ліктьові згини, область шиї, паху. Ці області можна намочити напівспиртовим розчином або горілкою. Швидке випаровування етилового спирту з поверхні шкіри приводить до охолодження. Після надання долікарської допомоги, хворий повинен бути обов’язково оглянутий лікарем.

При тепловому ударі середнього ступеня тяжкості проводять ті ж заходи, але охолоджують хворого більш радикально. Можна занурити потерпілого в прохолодну воду, накласти на згадані вище області великих судин шматочки льоду. Хворого потрібно якнайшвидше транспортувати в найближчий травмпункт, для надання спеціалізованої допомоги. Можна викликати швидку допомогу.

                                        Методи профілактики

Профілактикою  теплового удару є — дотримання раціонального режиму праці та відпочинку, носіння просторого одягу  з  натуральної  тканини , збереження водного балансу організму. Перебуваючи під прямими сонячними променями, одягати легкий головний убір.

Профілактикою важких ускладнень теплового удару є раннє виявлення ознак перегрівання та надання відповідної долікарської допомоги. На робочому місці завжди мати аптечку для надання першої допомоги.