Як застосовувати норми, що регламентують надання послуг з перевірки димових та вентиляційних каналів?

На численні звернення громадян до Державної служби України з питань праці щодо роз’яснення застосування норм, які регламентують надання послуг з перевірки димових і вентиляційних каналів, інформуємо, що наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15.05.2015 № 285, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від 08.06.2015 за № 674/27119, затверджено Правила безпеки систем газопостачання (далі – Правила).

Відповідно до пункту 6.1 глави 6 розділу V Правил безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів (далі – ДВК) житлових і громадських будинків забезпечує власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)).

Частиною другою статті 17 Закону України «Про захист прав споживачів» визначено, що споживач має право на вільний вибір товарів і послуг у зручний для нього час. Забороняється примушувати споживача придбавати продукцію неналежної якості або непотрібного йому асортименту.

Власник має право самостійно вибирати спеціалізовану організацію, яка буде залучатись до проведення зазначених робіт, та не зобов’язаний допускати до власного помешкання представника спеціалізованої організації, якщо пропоновані ним послуги з перевірки ДВК громадянином не замовлялись.

Відповідно до пункту 3.2 розділу III Правил власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) повинен забезпечити утримання системи газопостачання відповідно до вимог чинного законодавства України.

Пунктом 3.3 розділу III Правил передбачено, що власник (балансоутримувач та/або орендар (наймач)) відповідає за технічний стан і безпечне користування газопроводами, газовими приладами та ДВК.

Перелік умов, за яких обладнання житлових і громадських будинків відключається від системи газопостачання із встановленням заглушки, визначений пунктом 5.7 глави 5 розділу V, а саме:

наявність витоків газу;

несправність автоматики безпеки;

несправність оголовків димових і вентиляційних каналів;

відсутність тяги в димових і вентиляційних каналах;

самовільне підключення газових приладів і пристроїв споживача до системи газопостачання;

незабезпечення власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) технічного обслуговування згідно з вимогами пункту 5.4 глави 5;

невідповідність системи газопостачання житлового будинку проектній та виконавчо-технічній документації.

При цьому відсутність у споживача акта періодичної перевірки і прочищення ДВК не визнається умовою відключення.

Слід зазначити, що листи Держпраці не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

Джерело: Державна служба України з питань праці