4 запитання про відпустки: дізнайтеся відповіді, щоб не порушувати закон

Сектор звернень громадян та доступу до публічної інформації Управління Держпраці у Волинській області інформує, що з року в рік ми оформляємо відпустки — для себе і працівників. Але попри те, що практика — давня та звична, щороку ми стикаємося із запитаннями: коли та скільки днів відпустки можна брати чи надавати. Пропонуємо 4 гарячі запитання з практики, відповіді на які потрібно знати, щоб не порушити закон і права працівників.

ЗАПИТАННЯ:

  • Чи обов’язково видавати за два тижні наказ про щорічну відпустку?
  • Чи можна видати наказ про поділ відпусток по 7 днів через виробничу необхідність?
  • Чи може працівник брати відпустку по 1-2 дні винятково в робочі дні?
  • Скільки щорічних відпусток може взяти працівник протягом робочого року?
  1. Чи обов’язково видавати за два тижні наказ про щорічну відпустку?

ВІДПОВІДЬ: Ні, якщо за два тижні до відпустки ознайомите працівника з повідомленням про дату її початку, передбачену графіком відпусток.

Працівник і роботодавець узгоджують конкретні періоди надання щорічних відпусток за графіком. Роботодавець має письмово повідомити працівника про дату початку відпустки мінімум за два тижні до встановленого графіком терміну (ч. 11 ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Повідомити можна двома способами — ознайомити з:

  • наказом про відпустку;
  • повідомленням про відпустку.

Щоб скоротити документообіг, видавайте накази про відпустку з таким розрахунком, аби ознайомлювати з ними працівників мінімум за 2 тижні до відпустки. На великих підприємствах зробити це складно. Щоб не порушити законодавство, видавайте накази за 16-17 днів до відпустки.

Якщо використовуєте повідомлення про відпустку, наказ можна видати за 5-7 днів. Тоді бухгалтер встигне нарахувати і виплатити відпускні працівнику мінімум за 3 дні до відпустки (ч. 1 ст. 21 Закону про відпустки).

  1. Чи можна видати наказ про поділ щорічних відпусток на частини по 7 днів через виробничу необхідність?

ВІДПОВІДЬ: Ні. Такий наказ суперечить двом нормам Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (ч. 1 ст. 12):

  • ділити щорічну відпустку можна на прохання працівника;
  • у разі поділу щорічної відпустки одна безперервна частина має бути мінімум 14 к. д.

Отже, ініціювати поділ відпустки має працівник, а не роботодавець. Тому наказ про поділ відпусток — неправомірний.

Відповідальність — штраф. Сплачуватимуть:

  • директор — від 510 до 1700 грн (ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення);
  • підприємство — у розмірі мінімальної зарплати 3200 грн (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП).
  1. Чи може працівник брати відпустку по 1-2 дні винятково в робочі дні?

ВІДПОВІДЬ: Може, якщо роботодавець згоден так поділити відпустку.

На прохання працівника щорічну відпустку можна поділити на частини будь-якої тривалості. Основна безперервна частина відпустки — мінімум 14 календарних днів (ч. 1 ст. 12 Закону відпустки). Тривалість відпусток розраховують у календарних днях (ч. 1 ст. 5 Закону про відпустки). Тому за згодою роботодавця працівнику можна надати 10 днів відпустки хоч по одному дню.

Якщо працівник хоче більше відпочивати, йому ліпше оформити відпустку частинами тільки на робочі дні. А якщо потрібні гроші — обрати для відпустки періоди, на які припадають вихідні дні за графіком роботи. За ці дні працівник також отримає відпускні.

  1. Скільки щорічних відпусток може взяти працівник протягом робочого року?

ВІДПОВІДЬ: Щорічні відпустки (ч. 1 ст. 4 Закону про відпустки):

  • основна;
  • додаткова за роботу із шкідливими та важкими умовами праці;
  • додаткова за особливий характер праці (за ненормований робочий день, за роботу з комп’ютером тощо);
  • інші додаткові, передбачені законодавством (за вислугу років держслужбовцям та посадовим особам ОМС тощо).

Загальна тривалість щорічних основної та додаткових відпусток за один робочий рік не може перевищувати 59 календарних днів, а на підземних гірничих роботах — 69 календарних днів (ч.3 ст.10 Закону про відпустки). Якщо надаєте щорічні відпустки за минулі роки, обмеження у 59 днів не діє.

Працівник, який має право на кілька додаткових відпусток, повинен обрати одну з них. Кабмін встановлює винятки, коли працівнику надають щорічні додаткові відпустки за кількома підставами (ч. 1 ст. 10 Закону про відпустки).

Додаткові відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — інваліда з дитинства підгрупи А I групи, надають понад щорічні відпустки (ч. 7 ст. 20 Закону про відпустки).

Приклад. Працівник має право на три відпустки — соціальну на дітей, щорічні додаткові за ненормований день і за роботу з комп’ютером. Він може взяти:

1) додаткову відпустку або за ненормований робочий день, або за роботу з комп’ютером — на власний розсуд;

2) додаткову соціальну відпустку працівникам із дітьми.

Отже, працівник, який має право на кілька щорічних додаткових відпусток, має обрати одну з них — понад основну відпустку. Водночас за ним зберігається право на соціальну відпустку на дітей.

Джерело інформації: https://esecretar.mcfr.ua/article.aspx?aid=583019