На підприємствах агропромислового комплексу України у першому кварталі 2016 року травмовано 98 працівників , з них смертельно 20, що на 5 випадків більше ніж за аналогічний період минулого року.
Зросла кількість нещасних випадків зі смертельними наслідками у харчовій та переробній промисловості ( 7 проти 2 за аналогічний період минулого року) та у лісовому господарстві (5 проти1), в тому числі у Волинській області ( 1 проти 0).
Найбільше смертельно травмовано водіїв, механізаторів та лісорубів. Більшість нещасних випадків зі смертельними наслідками сталося внаслідок дорожньо-транспортних пригод (35%), падіння, обрушення, обвалення предметів, матеріалів (25%), падіння потерпілого, у тому числі з висоти -(20%).
Основними причинами нещасних випадків зі смертельними наслідками є порушення Правил безпеки руху; невиконання працівниками вимог інструкцій з охорони праці; порушення вимог безпеки під час експлуатації транспортних засобів.
На даний час у річному циклі агропромислового комплексу закінчується перший етап хлібороба – весняно-польові роботи. Зважаючи на те, що Волинська область є аграрною, стан справ до створення безпечних умов праці та вжиття дієвих заходів із профілактики виробничого травматизму в сільськогосподарському виробництві вимагає від керівників та спеціалістів цих підприємств підвищеної уваги, особливо під час експлуатації сільськогосподарської техніки.
З метою попередження виникнення нещасних випадків у агропромисловому виробництві під час проведення весняно- польових та зернозбиральних робіт, до виконання яких залучаються , у тому числі велика кількість сезонних працівників, Держпраці вважає за необхідне вжити заходів з профілактичної роботи щодо попередження нещасних випадків у агропромисловому виробництві.
Все велике починається з малого, а тому особливу увагу необхідно звернути на наступні питання:
- проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників, що виконують роботи підвищеної небезпеки;
- проведення перед рейсових медичних оглядів механізаторів та водіїв;
- забезпечення працівників спецодягом, спецвзуттям та іншими засобами індивідуального захисту;
- дотримання вимог безпеки під час використання мінеральних добрив, пестицидів та агрохімікатів;
- забезпечення експлуатації виключно тих тракторів, які обладнані електростартер ним запуском двигуна з кабіни;
- недопущення експлуатації сільськогосподарської техніки без захисних огороджень небезпечних зон, а також без попереджувальних знаків та застережних написів про застосування індивідуальних засобів захисту на посівних машинах та машинах для обробітку грунту;
- дотримання вимог безпеки під час виконання робіт у зоні ліній електропередач;
- дотримання працівниками вимог Правил дорожнього руху під час руху техніки дорогами загального користування, а також під час виконання робіт у полі.
Управління Держпраці у Волинській області звертається до керівників сільськогосподарських підприємств, спеціалістів та працівників галузі не нехтувати безпекою праці, пускаючи на самоплив стан промислової безпеки та охорон и праці, а з повною відповідальністю поставитись до виконання вимог нормативно-правових актів з охорони праці, збереження життя і недопущення виробничого травматизму.
Вячеслав Савенко
Начальник відділу нагляду в АПК та СКС
Управління Держпраці у Волинській області