В охороні праці дрібниць не буває

Протягом 11 місяців 2016 року на підприємствах Волинської області відмічено ріст виробничого травматизму – сталося 15 нещасних випадків проти 9 за аналогічний період минулого року. Смертельні нещасні випадки виробничого характеру трапилися у ПАТ «Цумань», ДП «Колківське лісове господарство», ПуАТ «Нововолинський ливарний завод», ТзОВ «Локачинська СПМК-7». Проведено розслідування нещасних випадків, з’ясовано обставини та причини. Та залишаються питання: як можна вберегти людей від смерті під час трудової діяльності? Які головні причини настання нещасних випадків? Як впливає на ситуацію такий контролюючий орган, як Управління Держпраці у Волинській області? З цими запитаннями звертаємося до заступника начальника Управління Ігоря Кузьмінського.

Чому склалася така ситуація з виробничим травматизмом?

В першу чергу нагадаємо, що більше 70% всіх нещасних випадків зі смертельними наслідками, виникають через організаційні причини. Тобто спрацьовує людський фактор. Потрібно провести чітку межу: відповідальність роботодавця та відповідальність працівника.

Кожен керівник підприємства повинен бути зацікавлений в ефективній роботі служби охорони праці, кожен підприємець – у створенні належних та безпечних умов праці. Звісно, є такі підприємства в області, де рівень охорони праці може бути прикладом для багатьох інших підприємств, проте це поодинокі випадки. Як правило, для роботодавців на першому місці стоять прибутки, а не безпечний виробничий процес. У сучасному суспільстві так бути не може, ніяке підприємство, де травмуються люди не може бути успішним лише за фінансовими показниками.

З роботодавця відповідальність за настання нещасного випадку ніхто не знімає. У статті 13 Закону України «Про охорону праці» зазначено, що роботодавець зобов’язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.

Які ж головні причини настання нещасних випадків на виробництві?

За результатами проведених спеціальних розслідувань чітко прослідковується, що левова частка всіх нещасних випадків має підґрунтя організаційного характеру. Приміром, смерть кочегара технологічних печей ПАТ «Цумань». Комісія зі спецрозслідування з’ясувала, , що потеплілий завантажував паливо в піч нерівномірно. Обрізки струганого шпону не проходили через люк для завантаження печі, тому кочегар виліз на піч та почав пропихати обрізки шпону ногою, внаслідок чого провалився через люк в піч. За результатами розслідування встановлено, що технічні причини настання нещасного випадку відсутні, тобто несправностей обладнання не виявлено. Натомість, встановлено психофізіологічну причину – особиста необережність потерпілого та організаційну – невиконання вимог інструкції з охорони праці та промислової безпеки.

З огляду на це не полінуюся нагади черговий раз, що, навіть, маючи великий стаж роботи на займаній посаді не варто нехтувати елементарними вимогами з охорони праці.

Всі нормативно-правові акти з охорони праці та Закон України «Про охорону праці» написані кров’ю потерпілих людей на виробництві. Можливо, звучить банально, але це стовідсоткова правда.

Протягом 2016 року сталися резонансні випадки, про які говорили не лише в області, а й за її межами. Відомо, що розслідування деяких з них перебувало на контролі у Державній службі України з питань праці. Що можна сказати про результати розслідувань?

Так, одним з таких випадків була смерть директора ТзОВ «Локачинська СПМК-7». Нещасний випадок стався у Луцьку на вул. Стрілецькій. Комісією зі спеціального розслідування встановлено, що потерпілий впав у траншею через особисту необережність, оскільки на місці падіння не виявлено ознак обвалення ґрунту. Технічні та організаційні причини настання нещасного випадку відсутні. Психофізіологічною причиною є особиста необережність потерпілого.

Ще один резонанс – груповий нещасний випадок у ПуАТ «Нововолинський ливарний завод», у результаті якого загинуло двоє осіб, а один отримав травми. Нагадаю, 18 жовтня 2016 року близько 15 години під час перевірки резервуару на герметичність стиснутим повітрям, стався вибух, внаслідок чого вибуховою хвилею відкинуло працівників і риштування, яке було встановлено поряд.

Встановлено, що технічною причиною настання нещасного випадку є відсутність проектної документації на реконструкцію обладнання. Організаційна причина – невиконання посадових обов’язків. Психофізіологічні причини відсутні.

А що можна сказати про ситуацію у Колківському лісовому господарстві?

Протягом 2016 року на одному підприємстві загинуло два працівники – лісоруб та кранівник. Ситуація насторожує, адже комісія зі спецрозслідування вважає два випадки пов’язаними з виробництвом.  Саме тому на Колегію Управління Держпраці у Волинській області, яка відбулася у жовтні ми запросили директора ДП «Колківське лісове господарство». За словами директора підприємства, у лісгоспі виконано всі заходи, які були зазначені у актах перевірок та приписах, звільнено інженера з охорони праці, натомість прийнято нового. Посилено роботу з недопущення виникнення виробничих нещасних випадків у майбутньому.

За рішенням колегії заплановано посилити інформаційно-роз’яснювальну роботу серед працівників лісових господарств шляхом проведення семінарів, круглих столів тощо. Також запропоновано всі лісові господарства Волинської області внести в план перевірок Управління на 2017 рік.

Гаразд, з відповідальністю роботодавця та працівника все зрозуміло. Яким чином посадові особи Управління Держпраці впливають на ситуацію з травматизмом?

Не варто розцінювати діяльність Управління лише, як діяльність контролюючого та караючого органу. Так, інспекторським складом проводяться планові перевірки суб’єктів господарювання, виявляються порушення, відповідальні особи притягуються до відповідальності.

Проте на першому місці визначено проведення превентивних заходів. Посадові особи Управління беруть участь у семінарах, нарадах, круглих столах. Спрямовуємо зусилля на організацію роз’яснювальної роботи, на попередження виникнення можливих ризиків, а не просто на кількість накладених штрафних санкції.

Найбільшу увагу приділяємо підприємствам, які виконують роботи підвищеної небезпеки. Звісно, перевірки проводяться, але паралельно з профілактичною роботою.

Приміром, особисто я був присутній на нарадах з відкриття перевірки чи з підведення підсумків її проведення у лісових господарствах, у ДП «Шахта №1 Нововолинська», на картонно-паперовій фабриці, на торфобрикетному заводі. Мав можливість поспілкуватися з керівництвом цих підприємств. Гадаю, співпраця дасть очікуваний результат.

Тобто відпрацьовуються механізми впливу на свідомість роботодавця та працівника?

Саме так, кожен стереотип можна переламати. Тому начальник Управління, заступники та керівники структурних підрозділів, налагоджуючи прямий контакт з керівниками підприємств, проводять роботу на випередження. Адже розслідування нещасних випадків – це дії по факту. А проведення роз’яснювальної та превентивної роботи допомагає виявити ризики, налагодити механізми та розробити плани заходів з недопущення травмування працівників у майбутньому.

І на завершення – не варто нехтувати вимогами нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, їх потрібно виконувати, навіть, через не хочу, адже кожного з Вас чекають вдома живим та здоровим.