Готовність навчальних закладів Волині до опалювального сезону.

Щороку питанням підготовки навчальних закладів до нового навчального року та безпечного їх функціонування в осінньо-зимовий період приділяється особлива увага, оскільки в результаті аварій та вибухів під час експлуатації обладнання котелень смертельно травмуються працівники. За інформацією Держпраці України з початку 2015 року у навчальних закладах загинуло 6 працівників.

Чому ж трапляються нещасні випадки такого характеру і як можна запобігти травмуванню працівників, запитаємо у начальника відділу нагляду в агропромисловому комплексі та соціально-культурній сфері управління Держпраці у Волинській області Вячеслава Савенка.

Вячеславе Миколайовичу, що зроблено інспекторами управління для безпечного функціонування навчальних закладів області в осінньо-зимовий період?

Оскільки Постановою №408 Кабінет Міністрів України запровадив мораторій на проведення перевірок суб’єктів господарювання контролюючими органами, посадові особи управління проводили заходи щодо формування превентивної культури охорони праці. Зокрема, провели ряд семінарів з керівниками та посадовими особами навчальних закладів на базі управлінь освіти міських та районних адміністрацій. Під час таких семінарів проаналізували результати перевірок стану промислової безпеки та охорони праці, які проводили інспектори управління Держпраці в області за зверненням суб’єктів господарювання професійно-технічних училищ та професійних ліцеїв.

Який стан у котельнях навчальних закладів на даний момент?

За даними, які ми отримали від управління освіти, науки та молоді Волинської облдержадміністрації, до опалювального сезону підготовлено 850 котелень в закладах освіти, проведено ремонт та заміну 3,6 км теплових мереж, котельні 11 закладів освіти переведені на тверде паливо.

Будемо сподіватися, що нещасні випадки та аварії у навчальних закладах не виникатимуть. А які загалом основні причини аварій під час експлуатації водогрійних котлів?

Серед основних причин можна виділити наступні: різке зниження рівня води внаслідок порушення герметичності системи; порушення водного режиму, зокрема утворення накипу; перевищення робочого тиску через несправність запобіжних та контрольно-вимірювальних приладів; зниження механічної міцності котлів внаслідок корозії металу; порушення правил експлуатації та режимів роботи котлів; допуск до роботи не кваліфікованих працівників, які не пройшли відповідне навчання та перевірку знань; експлуатація котелень в підвальних приміщеннях.

Які конкретні дії та знання допоможуть запобігти виникненню нещасних випадків під час експлуатації котелень?

Перш за все, отримання дозволу на експлуатацію котлів потужністю понад 100кВт та реєстрація їх в установленому порядку. Необхідно укласти договори на технічне обслуговування котелень зі спеціалізованими організаціями, які мають дозвіл на виконання таких робіт; призначити наказом осіб, відповідальних за електрогосподарство та за безпечну експлуатацію котлів; забезпечити справний технічний стан котлів, живильних насосів, запірної арматури та іншого котельного обладнання; своєчасно провести технічне опосвідчення та експертне обстеження котлів та обладнання; обслуговуючий персонал (оператори, машиністи, кочегари) повинні мати відповідну кваліфікацію та пройти відповідне навчання; розробити інструкції, технологічні карти розгалуження трубопроводів, запірної арматури та ознайомити з ними персонал, який обслуговує котли; забезпечити резервне електро- та водопостачання та працездатність автоматики безпеки; оснастити котли запобіжними клапанами, манометрами та термометрами.

І на завершення – які застереження та поради ви могли б надати?

Потрібно пам’ятати, що котел – це обладнання підвищеної небезпеки. І неправильною є думка у керівників освітніх закладів, що експлуатація котла потужністю до 100кВт є безпечною. Це далеко не так. На підтвердження своїх слів наведу приклад, коли у лютому 2014 року вибухнув газовий котел у Тульчинській школі №3 Вінницької області. У результаті аварії загинуло дві людини. Комісія зі спеціального розслідування нещасного випадку встановила, що у школі не функціонувала система управління охороною праці, водогрійний котел працював без запобіжного клапана і з несправною сигналізацією. Отож, на завершення хочу додати – виконання всіх вимог нормативно-правових актів з охорони праці збереже здоров’я та життя людини в процесі трудової діяльності.