Держпраці звертає увагу на дотримання вимог безпеки при використанні газу у побуті

За останні п’ять років на території Волинської області проведено 12 технічних розслідувань причин нещасних випадків пов’язаних з отруєнням чадним газом у побуті, з яких 4 групових. З метою впровадження превентивних заходів та попередження виникнення нещасних випадків під час використання газу у побуті, роз’яснення надає начальник відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки управління Держпраці у Волинській області Сергій Черепанський.

До початку опалювального сезону більшість споживачів газу багатоповерхових житлових будинків з централізованим опаленням, для обігріву своїх помешкань використовують газові плити, які, працюючи безперервно, призводять до скупчення в приміщеннях квартири чадного газу, що може спричинити отруєння або викликати хронічну кисневу недостатність. Чадний газ (або окис вуглецю) особливо небезпечний продукт неповного згорання газу, отруйний, утворюється через відсутність у повітрі необхідної для горіння кількості кисню. Найчастіше може скупчуватись в невеликих кухнях та інших приміщеннях малого об’єму, де встановлені газові прилади.

На даний час багато господарів в приміщеннях, де встановлені газові прилади встановлюють двері, які закриваються герметично, забуваючи при цьому про необхідність надходження свіжого повітря ззовні (відстань між дверима та підлогою приміщення повинна бути не меншою 2 см). В помешканні, де є газові прилади з відводом продуктів згорання в димові канали не встановлюють комбіновані сигналізатори загазованості, які при необхідності вчасно сповіщують споживача про наявність в приміщенні чадного газу або витоку метану. Небезпеку становлять також і пластикові вікна, в яких не встановлені провітрювачі. Це, в свою чергу, перешкоджає нормальному надходженню повітря в приміщенні, де розміщені газові прилади.

Отруєння чадним газом може статися і в оселях з пічним опаленням.

Слід пам’ятати, що при підвищеній вологості та вітряній погоді, а також в період сильної спеки тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може виникнути, так звана «зворотна тяга». А тому, щоб не сталося біди, завжди треба пам’ятати, що перед запалюванням, а також під час роботи газових приладів з відводом продуктів згорання в димохід, необхідно проводити перевірку наявності тяги в димових та вентиляційних каналах.

Слід пам’ятати, що правила користування газом у побуті забороняють використовувати газ і газові прилади не за призначенням, а саме користуватися газовими плитами для опалення приміщень.

Аналіз матеріалів розслідування нещасних випадків, які сталися під час використання газу в побуті, протягом останніх п’яти років на території України свідчить, що головними причинами стали найчастіше: самовільна газифікація будинків, перестановка, заміна і ремонт газових приладів; перепланування приміщення, де встановлені газові прилади без узгодження з відповідними організаціями; самовільне втручання в конструкцію газових приладів та систем газопостачання; відключення автоматики безпеки та регулювання; користування газом без проведення чергових перевірок та очищення димових та вентиляційних каналів в терміни, визначені «Правилами безпеки систем газопостачання України», і т.д.