Міжнародний день боротьби з корупцією

Міжнародний день боротьби з корупцією (International Anti-Corruption Day) відзначається щорічно 9 грудня з ініціативи Організації Об’єднаних Націй.

Саме цього дня у 2003 році була відкрита для підписання Конвенція ООН проти корупції.

Документ зобов’язує держави, які підписали його, оголосити карним злочином хабарі, розкрадання бюджетних коштів і відмивання доходів отриманих злочинним шляхом. Відповідно до одного з положень конвенції, необхідно повертати кошти до тієї країни, звідки вони надійшли в результаті корупції.

Цивільна конвенція про боротьбу з корупцією тлумачить корупцію, як “прямі чи опосередковані вимагання, пропонування, дачу або одержання хабара чи будь-якої іншої неправомірної вигоди або можливості її отримання, що порушують належне виконання будь-якого обов’язку особою, яка отримує хабара, неправомірну вигоду чи можливість мати таку вигоду, або поведінку такої особи”.

Яким чином повинно здійснюватись запобігання корупції в Україні?

Запобігання корупції повинно здійснюватися з забезпеченням доброчесності законодавчої, виконавчої та судової гілок влади, впровадженням ефективних антикорупційних стандартів (етичні стандарти, запобігання конфлікту інтересів, декларування майна, доходів, видатків та зобов’язань фінансового характеру, антикорупційні програми, викриття корупції, доступ до інформації тощо), створенням інституціонального забезпечення їх дотримання.

Одним з найдієвіший інструментів протидії корупції є публічний розголос справи і суспільний осуд корупціонера. Цим у нас займаються журналісти-розслідувачі та антикорупційні громадські організації.

Що є важливою нормою поведінки державного службовця?

Важливою нормою поведінки — є етика державного службовця, яка влючає норми поведінки, порядок дій і правил, взаємин і принципів у державно-службових відносинах.

Етика – це правила, які визначають дії публічних посадових осіб з метою забезпечення справедливого та рівного ставлення до громадськості. Етика може допомогти публічним службовцям приймати кращі рішення в інтересах громадськості, а також допомогти людям оцінювати рішення, прийняті публічними службовцями від їхнього імені.

Публічна підзвітність забезпечує, щоб посадові особи відкрито відповідали за рішення, які вони приймають від імені громадськості.

Відсутність етики та публічної підзвітності сприяє процвітанню корупції та зловживанню владою, що підриває основи мирного, успішного та справедливого суспільства.

За відсутності етики та публічної підзвітності може процвітати корупція та хабарництво. Корупція руйнівна для фізичних осіб, суспільства, економіки та врядування в багатьох аспектах. Етика та публічна підзвітність можуть допомогти обмежити найгірші випадки перевищення повноважень та сприяти більш відповідальному та справедливому прийняттю рішень місцевими органами влади.

Чому потенційні викривачі мало звертаються з повідомленнями?

По-перше, бути викривачем непросто –доводиться витрачати час на “кабінетну війну”, більшість антикорупційних справ тягнуться в судах роками, деякі побоюються помсти від корупціонера і не хочуть наражати себе та свою сім’ю на небезпеку, не відчувають захисту від держави.

По-друге, потенційні викривачі просто не знають, як повідомити суспільству відомі їм факти корупційного злочину та куди.

Закон України “Про запобігання корупції” встановлює гарантії захисту викривачів, але механізм надання цих гарантій досі невідпрацьований.

На даний час розроблено проект Закону “Про захист викривачів корупції”, який передбачає позитивні аспекти, зокрема положення щодо забезпечення права на безоплатну правову допомогу для викривачів, встановлення чітких строків для перевірки їх повідомлень, а також інформування таких осіб про стан та результати розгляду повідомлень та інше.

Проте, правовий захист викривачів не є достатнім, тому Консультативна місія Європейського Союзу та Національне агентство з питань запобігання корупції погодились, що проект розробленого Закону потребує подальшого доопрацювання для забезпечення всебічного захисту таких осіб.

Зі свого боку Консультативна місія Європейського Союзу підтвердила готовність продовжувати надавати експертну підтримку українським органам влади для того, щоб українці, котрі добросовісно повідомляють про кримінальні правопорушення та етичні порушення, скоєні в їхніх організаціях, отримували належний правовий захист.

Прозорість та громадська участь були офіційно визнані та прийняті, як основоположні елементи запобігання корупції.