На Волині виявлено підприємства, які не виплачують працівникам навіть мінімальну зарплату

У Волинській області є ряд підприємств, на яких заробітна плата нижча від мінімально встановленого рівня. Про це свідчать результати перевірок, які проводили посадові особи Управління Держпраці у Волинській області.

Неофіційні трудові відносини та виплата заробітної плати працівникам у повному розмірі – є пріоритетними завданнями Держпраці України та її територіальних органів. Одним з джерел наповнення державного бюджету та збереження соціального захисту працівників є виведення заробітної плати з «тіні» та оформлення трудових відносин.

Проте, як показують перевірки суб’єктів господарювання деякі працівники не отримують, навіть, мінімальної заробітної плати.

Управлянням Держпраці у Волинській області з середини липня цього року було проведено 48 перевірок підприємств з метою виявлення юридичних осіб, які виплачують заробітну плату на рівні менше законодавчо встановленого мінімального розміру.

За результатами перевірок державні інспектори Управління видали суб’єктам господарювання 46 приписів із вказаними порушеннями вимог нормативно-правових актів.  Склали та передали до суду 22 адміністративних протоколи. На 42 суб’єкти господарювання накладено фінансові санкції.

У 90% перевірених суб’єктів встановлено факт укладення трудового договору з оплатою праці в розмірі мінімальної заробітної плати, також поширеним фактом є відсутність диференціації розмірів заробітної плати в залежності від складності робіт та кваліфікації працівників, що призводить до «зрівнялівки» в оплаті праці.

Зокрема, у одному сільськогосподарському підприємстві Ківецівського району посадові оклади комірника, обліковця та агронома встановлені у розмірі мінімальної зарплати. А у фермерському господарстві Горохівського району в розмірі «мінімалки» встановлено посадові оклади всім працівникам, в тому числі голові господарства та головному бухгалтеру.

Під час перевірок встановлено факти, коли не проводиться нарахування до фонду додаткової заробітної плати. Наприклад, не виплачується доплата працівникам за суміщення професій (посад), не оплачується робота у святкові дні та нічні години.

Під час перевірок посадові особи Управління проводили аналіз чисельності працівників, формально та фактично відпрацьованого часу, також досліджували режим роботи суб’єкта господарювання та режим роботи фактично працюючих осіб.

На одній з автозаправних станцій області виявлено порушення: режим роботи АЗС – цілодобовий, працівники працюють по 24 години через три доби, тоді як у табелі обліку робочого часу зазначено, що дані працівники працюють по 8 годин в день.

Довідково: перевірки щодо наявності на території Волинської області юридичних осіб, які виплачують заробітну плату на рівні менше законодавчо встановленого мінімуму проводяться згідно доручення Державної служби України з питань праці та у відповідь на лист Волинської облдержадміністрації. Такого роду перевірки триватимуть до кінця року.