Про важкі, шкідливі та небезпечні умови праці — роз’яснення посадових осіб Управління

Загальновідомо, що кожен працівник відповідно до Конституції України  має право на безпечні та здорові умови праці. Проте є такі  виробництва, де в силу об’єктивних причин неможливо уникнути впливу шкідливих та несприятливих факторів на життя та здоров’я працівника.  У таких випадках,  відповідно до чинного законодавства, важкі, шкідливі або навіть небезпечні умови праці компенсуються наданням певних пільг і компенсації за роботу у відповідних умовах.

Основою для надання права на пільгове пенсійне забезпечення, додаткову відпустку, скорочену тривалість робочого тижня, підвищену оплату праці та безплатне забезпечення молоком або іншими рівноцінними харчовими продуктами являється саме проведення атестації робочих місць за умовами праці.

Відповідно до положення про Управління Держпраці у Волинській області одним із основних завдань Управління є здійснення контролю за якістю проведення атестації робочих місць за умовами праці.

У зв’язку з цим фахівцями відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Волинській області постійно проводиться, поряд з контрольними (наглядовими) заходами,  роз’яснювальна робота, шляхом проведення семінарів-нарад та інших превентивних заходів серед керівників підприємств, установ, фізичних осіб-підприємців та членів атестаційних комісій.

Основна увага на таких превентивних заходах спеціалістами відділу з питань експертизи умов праці приділяється роз’ясненню застосування діючої нормативно-правової бази з питань атестації, зокрема правильності застосування списків  виробництв, робіт, професій,  посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах тощо. Також під час проведення будь-якого превентивного заходу інспекторами праці відділу щоразу наголошується про відповідальність за несвоєчасне та неякісне проведення атестації робочих місць за умовами праці, а також про можливість виникнення соціальних конфліктів між працівниками та роботодавцями.

За результатами проведення кожного семінару-наради фахівцями відділу з питань експертизи умов праці вноситься  інформація про такі заходи до Інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) для забезпечення гласності та прозорості передбаченої Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», а також висвітлюється на офіційному веб-сайті Управління.

Зокрема, протягом минулого періоду 2020 року посадовими особами відділу з питань експертизи умов праці станом на 23.12.2020 р. проведено семінарів-нарад у 31-му об’єкті. Серед них найохоплюючими  були семінари проведені: у березні 2020 р. на базі Управління охорони здоров’я  Волинської ОДА та у липні 2020року, де керівником відділу з питань експертизи умов, Воробей В.К., проведено нараду на базі Волинської обласної державної адміністрації, під час якої були охоплені представники з 13-ти районів Волинської області. Таким чином такі превентивні заходи забезпечили максимальну осяжність представників атестаційних комісій та керівників різних районів всієї області одночасно, а також забезпечити обговорення проблемних питань у сфері надання та/або підтвердження прав працівників на пільги та компенсації на міжрайонному рівні.

Найбільша питома вага проведеної роботи відділом у цьому напрямку припадає на другу половину 2020 року, що зумовлене введенням жорстких карантинних обмежень у першій половині, починаючи з середини березня 2020 року. Для прикладу, з липня по грудень 2020 року проведено семінарів у 26-тьох закладах та підприємствах, в тому числі у КП «Волинський медичний центр», КП «Волинська обласна психіатрична лікарня», Луцький комбінат шкільного і студентського харчування, ПАТ «Волинське обласне підприємство автобусних станцій», ПАТ «Укртелеком» Волинська філія ПАТ «Укртелеком», ПАТ «Нова лінія», ТзОВ «Епіцентр» та інших.

Зокрема, за грудень 2020 року здійснено дев’ять семінарів-нарад у ТзОВ «Автоконцепт», ТзОВ «Атлант-Плюс», ТзОВ «Автоплюс А», ТзОВ «Епіцентр К», ТзОВ «СРБУ Волиньліфт»,  ПП «МАКС-БУД», Служба автомобільних доріг, Ківерцівське міське виробниче управління житлово-комунального господарства, ФОП Пеньковська Т.В. Ресторація «Вогнем і мечем».

Всього протягом 2020 року працівниками відділу з питань експертизи умов праці безпосередньо охоплено проведеними семінарами-нарадами понад трьохсот осіб.

Превентивні заходи проведені працівниками відділу з питань експертизи умов праці Управління Держпраці у Волинській області це крок на випередження, що є ефективним інструментом у запобіганні виникнення неврегульованих питань у  громадян щодо надання пільг та компенсацій за роботу у важких і шкідливих умовах праці, а також якості проведення атестації робочих місць за умовами праці. Такі заходи, які проводяться систематично дають свій результат, скарги, заяви щодо надання пільг та компенсацій за роботу у важких та шкідливих умовах праці зведені до мінімуму. Продовжуємо роботу.