Про експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків

Шановні користувачі газового обладнання.

Питання безпечної експлуатації газового обладнання та використання газу в побуті, організації забезпечення своєчасного технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових  будівель, димових та вентиляційних каналів багатоквартирних житлових будинків, будинків приватного сектору та громадських будівель завжди турбує їх власників на початку опалювального сезону.

Пунктом 5.4 розділу V «Правил безпеки систем газопостачання» зазначено, що технічне обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будівель, комунально-побутових об’єктів невиробничого характеру здійснюється відповідно до вимог документації з експлуатації заводів-виробників газового обладнання на договірних засадах. Умови для технічного обслуговування забезпечуються власником (балансоутримувачем та/або орендарем (наймачем)) відповідно до вимог чинного законодавства України.

Також, пунктом 6 розділу V  «Правил безпеки систем газопостачання» зазначено, що безпечну експлуатацію та технічне обслуговування димових і вентиляційних каналів житлових і громадських будинків забезпечує власник     (балансоутримувач та/ або орендар (наймач).

Перевірка і прочищення димових та вентиляційних каналів повинні виконуватися спеціалізованим суб’єктом господарювання на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці поданої дозвільному органу за своїм місцезнаходженням.

Перевірка та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків є первинна та періодична.

При газифікації житлових і громадських будинків, в яких встановлені прилади і апарати з відводом продуктів згорання у димоходи, власнику (балансоутримувачу та/або орендарю (наймачу) необхідно забезпечити первинну перевірку та прочищення димових і вентиляційних каналів, а в подальшому їх періодичну перевірку і прочищення.

Періодичній перевірці і прочищенню підлягають:

димоходи опалювальних печей, ємкісних газових водонагрівачів і опалювальних котлів, які працюють сезонно, — не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік, — два рази на рік (навесні і восени);

димоходи опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік: перед початком і після закінчення опалювального сезону;

димоходи від газових проточних і ємкісних газових водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) — не рідше ніж один раз на 6 місяців (цегляні, цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві — з товщиною стінки не менше 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).

Обслуговування димоходів газового обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації заводів-виробників.

Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.

Перевірка і прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом.

Один примірник акта перевірки і прочищення димових каналів передається газорозподільному підприємству.

Перевірка та прочищення з’єднувальних димовідвідних труб, які застосовуються для приєднання газового приладу до димового каналу, проводяться спеціалізованою організацією разом з перевіркою димових та вентиляційних каналів у строки, визначені для димових та вентиляційних каналів.

В черговий раз нагадую користувачам газовових приладів про недопустимість розміщення  даних приладів, їх димовідвідних каналів у кухонних шафах, за фальшпанелями, тощо, що унеможливлює їх щоденний візуальний огляд на предмет виявлення аварійних несправностей.

Передбачити та попередити аварії та нещасні випадки під час використання газу в побуті, скласти та провести необхідні заходи з технічного обслуговування, ремонту газового обладнання, перевірки і прочищення димових та вентиляційних каналів є запорукою збереження життя та здоров’я мешканців багатоквартирних будинків, власників приватних домогосподарств.

Газ у побуті: Пам’ятка

Користування газом в побуті через невиконання правил безпеки може призвести до трагічних наслідків. Нагадуємо правила безпечного користування газом.

Газ не має кольору і запаху. Для запобігання нещасних випадків у газ додають речовини зі специфічним запахом.

Газ не токсичний, але при накопиченні в приміщенні за рахунок витиснення повітря може викликати задуху.

Наявність у приміщенні газу та продуктів згорання можуть призвести до отруєння та задухи. Потрібно постійно слідкувати за працездатністю вентиляційних каналів та періодично їх чистити.

Газ в суміші з повітрям вибухонебезпечний. Природний газ легше за повітря в два рази, при витоку він піднімається і накопичується у верхній частині приміщення.

Забороняється:

— користуватися несправними газовими приладами при наявності витоку газу;

— залишати без нагляду працюючі газові прилади;

— застосовувати вогонь для виявлення витоку газу. В приміщенні, де відчувається запах газу, не запалювати сірників, не вмикати/вимикати електричні прилади до ліквідації витоку газу;

— прив’язувати до газопроводу мотузок і навантажувати його;

— сушити білизну над газовою плитою;

— закривати вентиляційні канали або захаращувати їх;

— експлуатувати газові прилади при закритій квартирці та відсутності тяги у димовому і вентиляційному каналах;

— використовувати для сну приміщення, де встановлені газові прилади;

— проводити самостійний ремонт, перенесення або установку газових приладів;

— самостійно проводити ремонт по реконструкції димових та вентиляційних каналів.

Дані роботи виконуються тільки спеціалізованими підприємствами.

При витоку газу необхідно негайно вимкнути газові прилади, провітрити приміщення і викликати аварійну службу газового господарства за тел. «104».

Надання першої медичної допомоги:

— потерпілого вивести із загазованого приміщення (в теплий період року — на вулицю, а взимку — в добре провітрюване приміщення). Ознаками задухи є посиніння обличчя, поява червоних плям, втрата свідомості;

— при відсутності дихання у потерпілого йому необхідно проводити штучне дихання до тих пір, поки він не почне дихати самостійно;

— викликати швидку допомогу за тел. “103”.

Начальник відділу  нагляду на виробництві в  машинобудуванні, енергетиці та на об’єктах  підвищеної небезпеки Управління Держпраці у Волинській області Сергій Черепанський.