Про що варто пам’ятати користувачам газових приладів?

З початку опалювального сезону 2015-2016 років сталося зростання рівня травматизму в Україні під час використання газу в побуті. Зокрема, у жовтні 2015 року сталося 6 випадків, постраждало 15 осіб, з яких 7 смертельно.

Чи вжито відповідних заходів для запобігання виникненню аварій та нещасних випадків під час використання газу в побуті на Волині? Запитаємо начальника відділу нагляду на виробництві і об’єктах підвищеної небезпеки управління Держпраці у Волинській області Сергія Черепанського.

Сергію Михайловичу, яку роботу проведено спеціалістами управління та чи існує співпраця з фахівцями ПАТ «Волиньгаз»?

Так, співпраця існує і налагоджена на належному рівні. За дорученням управління Держпраці у Волинській області, посадові особи ПАТ «Волиньгаз» провели ряд заходів, спрямованих на запобігання виникненню аварій та нещасних випадків під час використання газу в побуті.

Спеціалісти підприємства акцентували увагу на проведенні планового технічного обслуговування внутрішньо-будинкового газового обладнання. Було обстежено більше 100 тисяч квартир, в яких виявлено понад п’ять з половиною тисяч порушень. Характерними порушеннями були: самовільне втручання в систему газопостачання, несправність обладнання та приладів, відсутність тяги, порушення правил безпечного користування газовими приладами.

Звісно, виявлені порушення серйозні. Чи передбачена відповідальність?

У результаті проведених робіт та у випадках виявлення серйозних порушень було відключено від газопостачання газові прилади. Також зафіксовано випадки, коли працівників Волиньгазу не допускали до проведення робіт. Як результат, працівники підприємства спільно з представниками органів місцевого самоврядування і правоохоронних органів відключали будинки від систем газопостачання.

Яким чином управління Держпраці у Волинській області та ПАТ «Волиньгаз» роз’яснюють користувачам газових приладів про можливу небезпеку та ризики?

Серед населення області проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота, тривають місячники безпечного і заощадливого користування газом у побуті, вихованців навчальних закладах області навчають правилам безпечного користування газом у побуті. На даний час інформація з цього питання транслюється на обласному телебаченні і радіо, друкуються оголошення в газетах, розповсюджується агітаційні листівки.

Про що варто пам’ятати користувачам газових приладів?

До початку опалювального сезону більшість споживачів газу багатоповерхових житлових будинків з централізованим опаленням, для обігріву своїх помешкань використовують газові плити, які, працюючи безперервно, призводять до скупчення в приміщеннях квартири чадного газу, що може спричинити отруєння або викликати хронічну кисневу недостатність.

Хотілося б нагадати, що при підвищеній вологості та вітряній погоді, а також в період сильної спеки тяга в димових та вентиляційних каналах суттєво погіршується, а в окремих випадках може виникнути, так звана «зворотна тяга». А тому, щоб не сталося біди, завжди треба пам’ятати, що перед запалюванням, а також під час роботи газових приладів з відводом продуктів згорання в димохід, необхідно проводити перевірку наявності тяги в димових та вентиляційних каналах.

Також слід пам’ятати, що правила користування газом у побуті забороняють використовувати газ і газові прилади не за призначенням, а саме користуватися газовими плитами для опалення приміщень.

Чи можна узагальнити основні причини виникнення нещасних випадків під час використання газу у побуті?

Найкраще звернутися до матеріалів спеціальних розслідувань нещасних випадків. За останні п’ять років на території Волинської області проведено 12 технічних розслідувань причин нещасних випадків пов’язаних з отруєнням чадним газом у побуті, з яких 4 групових.

Аналізуючи причини виникнення нещасних випадків, які сталися під час використання газу в побуті, протягом останніх п’яти років на території України бачимо, що в основному це: самовільна газифікація будинків, перестановка, заміна і ремонт газових приладів; перепланування приміщення, де встановлені газові прилади без узгодження з відповідними організаціями; самовільне втручання в конструкцію газових приладів та систем газопостачання; відключення автоматики безпеки та регулювання; користування газом без проведення чергових перевірок та очищення димових та вентиляційних каналів в терміни, визначені «Правилами безпеки систем газопостачання України», і т.д.