Результати інспекційної кампанії та подальші кроки

  Протягом трьох місяців цього року на Волині, як і по всій Україні, тривала інспекційна кампанія, спрямована на подолання незадекларованої праці. Які результати кампанії та чи спостерігається позитивна динаміка щодо оформлення трудових відносин в регіоні, поговоримо в інтерв’ю з першим заступником начальника Управління Держпраці у Волинській області Оксаною Рубльовою.

Оксано Володимирівно, які результати інспекційної кампанії?

Інспекторами праці проведено 113 інспекційних відвідувань, під час яких виявлено 279 працівників, які були допущені до роботи без належного оформлення трудових відносин. У ході та за результатами інспекційних відвідувань легалізовано працю 234 працівників.

А що передувало проведенню таких масштабних заходів?

Передувала інформаційно-роз’яснювальна робота, яка була спрямована на попередження та застереження суб’єктів господарювання. Щоразу, коли інспектори надавали консультації, вони наголошували на ризиках, з якими стикається роботодавець, допускаючи до роботи працівника, не оформивши трудовий договір. Також посадові особи Управління проводили роз’яснювальну роботу  безпосередньо з працівниками, тобто звертали увагу на соціальні гарантії, які вони матимуть, працюючи легально.

А якщо говорити докладніше про соціальні гарантії, що мається на увазі?

Список великий. Офіційне працевлаштування дає можливість не втратити роботу під час тимчасової непрацездатності, натомість отримати допомогу, право на отримання оплачуваної відпустки, право на компенсацію у випадку скорочення, право на нормований робочий день та подвійну оплату праці у святкові дні чи роботу понаднормово, право на регулярну виплату заробітної плати не нижче середньої, на захист від незаконного звільнення, невиплати заробітної плати.

Для суб’єктів господарювання вигоди очевидні – це уникнення штрафних санкцій.

Чи багато таких інформаційних заходів проведено з початку року?

Так, багато – 2600. Цими заходами охоплено різні сфери господарювання – і торгівлю, і будівництво, і транспортну галузь. Ми якомога активніше намагалися проводити інформаційну кампанію, аби спрацювати на випередження й застерегти як роботодавців, так і працівників від наслідків неофіційного працевлаштування. Державною службою України з питань праці було роблено спеціальні тематичні листівки, плакати, де детально зазначалася уся необхідна інформація для роботодавців та працівників, ці матеріали були розміщені в державних органах, органах місцевого самоврядування.

Окремо хочеться згадати, що Управлінням проводилася й наразі ведеться активна робота в засобах масової інформації – виступи на телебаченні, радіо, в електронних виданнях.

На сайті Управління є спеціально створені рубрики, де фахівці надають компетентні роз’яснення.

А яка тенденція з укладаннями трудових договорів після проведення інформаційної та інспекційної кампанії? Чи є позитивна динаміка?

Однозначно, так. Приміром, з початку року з 6626-ма працівниками укладено трудові договори. Спочатку інспекційної кампанія зросла кількість повідомлень до податкової служби про прийняття на роботу. Таких результатів вдалося досягти  завдяки проведенню спершу  інформаційної роботи, а потім інспекційних відвідувань.

З ким співпрацює Управління в напрямку подолання незадекларованої зайнятості?

Під час проведення інспекційної кампанії нами направлено листи в усі територіальні громади області про важливість співпраці органів місцевого самоврядування з Управлінням Держпраці щодо виявлення та усунення порушень законодавства про працю у суб’єктів господарювання. Проведено десятки спільних семінарів для роботодавців та працівників.

Також ми провели з органами ДПС дві наради щодо організації спільної роботи стосовно визначення переліку суб’єктів господарювання, які мають ризики використання незадекларованої праці, посиливши обмін інформацією між службами. Була проведена спільна нарада з міграційною службою, як наслідок проведено спільний захід, за результатами якого виявлені працівники без оформлення трудових відносин. Інспектори праці приймають участь у роботі створених у громадах робочих групах з легалізації трудових відносин.

Чи можете сказати про подальші кроки в роботі? На що зроблено основний акцент?

Питання незадекларованої праці залишається пріоритетним для Управління. Тому і надалі будуть здійснюватися як превентивні так і контрольні заходи у суб’єктів господарювання щодо належного оформлення трудових відносин. Крім того проводиться постійна робота із розгляду звернень громадян щодо порушення трудового законодавства.

Управління Держпраці орієнтовано на ефективну співпрацю з органами місцевого самоврядування та іншими органами державної служби щодо запобігання використання незадекларованої праці, виявлення та усунення порушень законодавства про працю.