«Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці» —

під таким гаслом цього року за рекомендацією Міжнародної організації праці Україна відзначатиме 28 квітня День охорони праці. Про актуальність та важливість проведення заходів з нагоди Дня охорони праці поговоримо з заступником начальника Управління Держпраці у Волинській області Ігорем Кузьмінським.

28 квітня – Всесвітній день охорони праці. Яка історія цієї дати?

Міжнародна організація праці оголосила 28 квітня Всесвітнім днем охорони праці для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а також до того, яким чином створення та просування культури охорони праці може сприяти зниженню щорічної смертності на робочому місці. Вперше він відзначався у 2003 році.

Ідея проведення Всесвітнього дня охорони праці бере початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими трудящими в 1989 році в пам’ять про працівників, які загинули та отримали травму на виробництві.

У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.

В Україні цей День отримав назву «День охорони праці» і відзначається згідно до Указу Президента України № 685/2006 від 18 серпня 2006 року щорічно 28 квітня.

Щороку День охорони праці відзначається під різними гаслами. 2017-го під гаслом «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці». Що мається на увазі?

У 2017 році свою діяльність Міжнародна організація праці спрямувала на підвищення інформованості про розміри і наслідки пов’язаних з роботою нещасних випадків і хвороб. Оскільки дані про такі нещасні випадки і хвороби мають важливе значення для профілактики, існує гостра необхідність у вдосконаленні системи реєстрації і повідомлення, а також у зборі і аналізі інформації про безпеку і гігієну праці на національному рівні.

Сьогодні, з нагоди відзначення 28 квітня. як Всесвітнього дня охорони праці ми варто сконцентрувати увагу органів виконавчої влади, роботодавців, профспілок, органів нагляду та контролю на важливість об’єднання зусиль для досягнення кінцевої мети – попередження нещасних випадків та профзахворювань.

Яка ситуація з травматизмом на підприємствах Волинської області?

Протягом 2016 року на підприємствах Волинської області смертельно травмовано 17 працівників, в той час як у 2015 році трапилося 13 нещасних випадків зі смертельним наслідком.

За 3 місяці 2017 року на підприємствах Волинської області смертельно травмовано 4 працівника, в той час як за аналогічний період минулого року трапилося 6 нещасних випадків зі смертельним наслідком.

Основними причинами настання нещасних випадків є організаційні, а також психофізіологічні та технічні.

Травми несумісні з життям працівники отримали через невиконання вимог інструкцій з охорони праці, незастосування засобів індивідуального захисту, порушення технологічного процесу, невиконання посадових обов’язків, незадовільний стан виробничого середовища, а також особисту необережність потерпілих.

Яка галузь промисловості є найбільш травмонебезпечною?

З початку 2017 року на підприємствах лісової галузі Волинської області під час виконання лісосічних робіт сталося 2 нещасних випадки зі смертельним наслідком.

Перший випадок стався у фізичної особи-підприємця у Камінь-Каширському районі 14 лютого цього року. Другий випадок – 21 лютого у ДП «Колківське лісове господарство».

Вид події, що призвів до настання нещасних випадків – падіння предметів (дерев).

Основною організаційною причиною настання нещасних випадків комісіями зі спец розслідування визначено невиконання вимог інструкцій з охорони праці. Супутніми причинами настання нещасного випадку у підприємця є незастосування засобів індивідуального захисту (за їх наявності) та перебування потерпілого у стані алкогольного сп’яніння.

Членами комісій зі спеціального розслідування нещасних випадків рекомендовано роботодавцям провести позаплановий інструктаж та позачергове навчання та перевірку знань з питань охорони праці працівників, які виконують лісосічні роботи.

Що можна сказати відносно результатів проведених перевірок додержання законодавства про охорону праці?

Інспекторським складом Управління Держпраці у Волинській області І кварталу 2017 року  проведено 105 перевірок стану промислової безпеки та охорони праці суб’єктів господарювання, в тому числі 94 планові та 11 позапланових. Також проведено 356 перевірок виробничих об’єктів, в тому числі 253 планових та 103 позапланових.

У ході перевірок виявлено 774 порушення нормативно-правових актів з охорони праці. За виявлені порушення до адміністративної відповідальності притягнуто 106 працівників, в тому числі 49 керівників підприємств.

Суб’єктам господарювання видано 118 приписів, які є обов’язковими до виконання та зобов’язують суб’єктів господарювання усунути порушення у строки, визначені законодавством України.

Зрозуміло, що відзначення Дня охорони праці є важливим. На що варто зробити основний акцент?

Наказом Управління Держпраці у Волинській області затверджено склад Організаційного комітету з підготовки та проведення у 2017 році Дня охорони праці у Волинській області, розроблено план заходів.

Основна мета проведення всіх заходів — привернення уваги суспільства, органів державної влади, суб’єктів господарювання, громадських організацій до питань охорони праці, запобігання нещасним випадкам на виробництві та професійним захворюванням, вшанування пам’яті осіб, які загинули на виробництві.

Вирішення проблем промислової безпеки, створення безпечних та нешкідливих умов праці, попередження виробничого травматизму та професійних захворювань віднесені у сучасному суспільстві до категорії особливої державної та суспільної значимості, вирішення яких є однією із пріоритетних завдань будь-якої цивілізованої країни.

Державна політика в галузі охорони праці ґрунтується на принципах пріоритетності життя людини відносно до результатів виробничої діяльності. Праця посідає центральне місце у житті людини, вона визначає стабільність сім’ї та суспільства у цілому. Люди прагнуть мати  таку роботу, яка б забезпечувала їм та їхнім сім’ям прийнятний рівень життя, роботу, де будуть дотримані їх права на належні, безпечні і нешкідливі умови праці. А також вони розраховують отримати захист з боку держави у випадку травмування на робочому місці або виникнення професійного захворювання.

І на завершення, звертаючись до керівників та працівників підприємств, установ та організацій, що можна додати?

Організаційний комітет висловлює впевненість, що наші акції та конкретна робота з відзначення Дня охорони праці в області будуть сприяти зміні ставлення роботодавців і працівників до вирішення проблем промислової безпеки та охорони праці в усіх галузях економіки, усуненню або зменшенню ризиків для життя та здоров’я людей, поліпшенню організації профілактики нещасних випадків і виробничо зумовлених професійних захворювань.

Виходячи з того, що в житті, а тим більше у виробничому процесі, абсолютної безпеки не існує, нерозумно було б вимагати від реального виробництва повного викорінення травматизму, виключення можливості будь-якого захворювання. Але реальним і розумним є ставити питання про зведення до мінімуму впливу об’єктивно існуючих виробничих небезпек.

Основну роль, як передбачено законодавством, повинен відігравати саме власник. І робота з ним – один з наших головних пріоритетів. Роботодавець, повинен усвідомити, що в погоні за прибутками не слід забувати про найголовніше – безцінність людського здоров’я та життя. Позитивний імідж підприємства, де охорона праці належним чином фінансована і контрольована власником через колективні договори, як одна із складових економічної безпеки, є запорукою його конкурентоспроможності.