Щомісячне збільшення зарплати на кілька гривень задля непроведення індексації – порушення?

На підприємстві щомісячно збільшується розмір посадових окладів на 3 грн. Чи потрібно проводити індексацію заробітної плати за наявності підстав? Чи відноситься до недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці непроведення індексації у даному випадку? Консультує Держпраці.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення затверджені постановою КМУ від 17.07.2003 р. №1078. Відповідно у разі підвищення тарифних ставок (окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Тобто він є базовим для обчислення індексу споживчих цін.

Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. У разі підвищення посадових окладів у місяці, в якому право на індексацію ще не виникло, такий місяць є базовим.

Тобто формально порушення законодавства у такому випадку не виникає. Водночас такий механізм підвищення доходів працівників може свідчити про відсутність соціальної відповідальності роботодавця та його спроби зменшити витрати на оплату праці незважаючи на наявність інфляції.

Олена Коновалова, заступник директора департаменту з питань праці Держпраці

Джерело інформації: Дебет-Кредит