Інформуємо про середній заробіток мобілізованим працівникам у 2016 році

Сектор звернень громадян та доступу до публічної інформації інформує, що з 01.01.2016  Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 № 911 викладено у новій редакції норми част. З та 4 ст. 119 Кодексу законів про працю України (надалі — КЗпП), якими встановлено гарантії мобілізованих працівників. Основні гарантії залишаються без змін. А саме, на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, за мобілізованим, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток.

При цьому такі гарантії мобілізованим працівникам поширюються на працівників, які працювали до мобілізації на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб-підприємців, в яких вони працювали на час призову. Перелічені гарантії від роботодавця поширюються на працівників, які після демобілізації продовжують військову службу у зв’язку з прийняттям на військову службу за контрактом, але не більше, ніж на строк укладеного контракту.

Також таким працівникам буде здійснюватися виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зміна відбулася також і в джерелі фінансування середнього заробітку, який мають зберігати, а отже, нараховувати і виплачувати роботодавці. Нині із згаданих норм КЗпП видалили норми, які передбачали компенсацію такого середнього заробітку із бюджету. Отже, обов’язок виплачувати залишили, але тепер платити такий середній заробіток роботодавці будуть із власних коштів.

Новий порядок нарахування та  виплати середнього заробітку мобілізованим працівникам за рахунок роботодавця починає застосовуватися з 01.01.2016.

Змінився і порядок оподаткування такого середнього заробітку. Оскільки компенсувати Держбюджет нічого не буде, у 2016 році не діятимуть норми щодо неоподаткування середнього заробітку, що зберігається за мобілізованим, податком на доходи фізичних осіб (ПДФО, п.п. 165.1.1 Податкового кодексу України), відповідно й військовим збором та Єдиним страховим внеском (ЄСВ, част. 7 ст. 7 Закону України «Про Єдиний страховий внесок»).

Таким чином, при нарахуванні середнього заробітку мобілізованим працівникам у 2016 році, він підлягає  нарахуванню ЄСВ за ставкою 22%, утриманню ПДФО за ставкою 18% та військового збору за ставкою 1,5%.